האיטום בחדרי אמבטיה מתחלק לשני חלקים, או שתי מערכות שונות אשר מגנות על האפשרות של חדירת מים. המערכת הראשונה הינה, האיטום של הרצפה והקירות מתחת לריצוף ולשאר אביזרי האמבטיה. המערכת השנייה אוטמת את פני השטח ומחברת בין אלמנטים שונים, כמו החיבור בין אגנית ובין ריצוף קרמיקה. על מנת להבין יותר נחלק את שתי המערכות לפי ההתחלה, כך שנתחיל עם המערכת הראשונה.

איטום חדר אמבטיה (פנימי):

אם נוציא את כל האבזרים, הריצוף, החול מתחת לריצוף ונקבל קירות חלקים, נקבל חדר נקי ומוכן לאיטום. נקודת התחלה ראשונה זו, מביאה אותנו להתחיל ולהפוך את הרצפה לאגנית. אנחנו מייצרים קימורים מבטון הנקראים רולקות, אשר מטרתן ליצר אטימה ולבטל פינות חדות. הצנרת של הביוב אשר עוברת במרכז החדר, גם היא מקבלת כמות נאה של בטון ויצור קימורים. כאשר כל הרצפה מבוטנת היטב ומקומרת, ניתן לטייח את הקירות כך שיהיו משטחים חלקים ואחידים המתחברים יחד. את כל השטח הזה אוטמים בעזרת סיקה 107, חומר זה מתחבר לטיח ובטון בקלות ומספק שכבת איטום איכותית. מורחים שתי שכבות של סיקה 107 על מנת לאטום היטב את כל השטח ולאחר ייבוש יש, להיזהר שלא לפגוע בשכבת האיטום.

איטום חדר אמבטיה (חיצוני):

לאחר שלבי האיטום הפנימי, ממלאים את הרצפה בחול עד לגובה המחושב לפי השטיכמוס. מרצפים את הרצפה ואת הקירות עד לגובה הרצוי, לפי טעם אישי ומשם ממשיכים עם שפכטל חוץ. הריצוף הופך לשכבת הגנה איכותית נוספת, אשר יוצרת את השמירה החיצונית. הרובה אשר מגנה על המרווחים (פוגות) בין האריחים, מהווה קו הגנה אשר עלול להישחק עם הזמן. יש לקחת בחשבון שזהו מקור לחדירת מים אפשרית בעתיד ואופן הטיפול בו, מצריך פתיחת הפוגות ומריחת שכבה חדשה. בין החיבורים של האגנית או האמבטיה לאריחי הקרמיקה, מורחים לרוב רובה או סיליקון. לצערי מדובר בטעות שכיחה אשר גורמת לבעיות בהמשך, כאשר הרובה נוטה להתנתק בשל חוסר גמישות. הסיליקון אינו מתאים לחיבור עם קרמיקה וצריך להיות בשימוש, רק עם זכוכיות. החומר אשר איתו צריך לאטום את החיבורים הינו, סיקה פלקס אשר מותאם לחדרי אמבטיה. סיקהפלקס הינו חומר בעל גמישות לצד יכולת התחברות לחומרים כמו בטון, טיח וקרמיקה.

אם יש לכן או לשכנים שלכם בעיה עם זליגת מים החוצה, כנראה שאחת מהמערכות כאן, אינן עובדות או שלא קיימות. בהרבה בתים ישנים אין מערכת איטום ראשונה והקרמיקה, אמורה לעצור את החדירה של הרטיבות. במקרים מסוג זה יש או לפרק את הריצוף ולאטום היטב את השטח, לפי שתי המערכות המתוארות כאן. או לנקות היטב את הפוגות מרובה ישנה ולחדש את המרווחים על ידי רובה חדשה, כמו כן יש לבדוק את המרווחים בין האביזרים השונים.

דבר נוסף לסיום, אף אחת מהמערכות המתוארות כאן, אינה יכולה לעזור במקרים של פיצוץ בצנרת. צנרת האינסטלציה נמצאת בתוך הקירות מאחורי כל מערכות האיטום, המוזכרות כאן ולכן כל פיצוץ בצנרת יוביל לחדירת מים לשכנים.

עמית עוז קבלן שיפוצים, כי אנשים טובים לא פוגשים כל יום!!!