סכנת הרטיבות בבתים יכולה להיות מכה קשה ויש לבצע איטומים מפני רטיבות בכדי להימנע מאי נעימויות והוצאות מיותרות. חשוב לשים לב לכך במיוחד כאשר מדובר במרפסות, שכן פעמים רבות הן חשופות לחוץ הבית ובכך יכולות להוות מוקד לחדירת רטיבות בקלות לתוך הבית. הרטיבות עשויה לגרום לצמיחה של עובש וטחב, לפגיעה בטיח ולפגיעה כספית בהמשך. חשוב להבין שהעובש עשוי להזיק לבריאות ושהצטברות של רטיבות יכולה בהמשך אף לפגוע בערך הנכס עצמו.

נוכל לאבחן חדירה של רטיבות ע"י סימנים מזהים כמו התפוררות שכבת השפכטל, כתמים צהובים, התנפחות וקירות "מזיעים". רטיבות עשויה לחדור ולחלחל לחדרים אחרים ולהיראות כאילו פורצת מהם ולא מהמרפסת. ניתן להשתמש באמצעים טכנולוגיים כמו מצלמה תרמית ומכשירי מדידת לחות בכדי לאבחן את מקור הרטיבות בצורה אידאלית. במידה וזיהינו רטיבות הנובעת כתוצאה מליקוי אטום במרפסת יש לטפל בכך באמצעות איש מקצוע.

מערכות הגנה של המרפסת למניעת חדירת רטיבות

למרפסת יש מספר מערכות הגנה שמטרתן למנוע חדירה של רטיבות לדירה. מתחת לקו גובה הריצוף ישנה חגורת בטון המפרידה בין המרפסת לבין שאר החדרים. מצדי החגורה ישנה רולקת בטון בזווית 45 מעלות. בנוסף קיימת שכבת איטום עד לגובה המעקה או עד למסגרת הבטון התחתונה. לבסוף גם האריחים מסייעים באטימה כאשר משתמשים ברובה באופן מקצועי כחומר אטימה בין המרצפות. חדירת רטיבות תופיע כאשר ישנה בעיה במערכות ההגנה הללו, למשל כאשר הרובה נשחקת ודרכה נכנסים מים אל מצע החול הנמצא מתחת לשכבת הריצוף.

בבואנו לאטום מרפסת ישנן מספר אפשרויות:

איטום ע"י פירוק וריצוף מחדש

מדובר בשיטה השכיחה והמומלצת, שכן היא פותרת את הבעיה מהיסוד. יש לפרק את הריצוף ולפנות את כלל הפסולת. לאחר מכן יש לאטום באמצעות שכבות של יריעות ביטומניות. יריעות אלו משמשות גם לאיטום גגות והן יעילות ביותר. מעל היריעות ניתן לרצף מחדש. מדובר בפתרון מעט יקר משאר האפשרויות אך זהו פיתרון דפניטיבי שפותר באופן מוחלט את הבעיה ובכך אף עשוי לחסוך כספים בהמשך הדרך.

איטום ריצוף הנוכחי

באיטום מסוג זה אוטמים מעל לריצוף הקיים, כלומר ללא צורך בפירוק. ניתן לאטום באמצעות יריעות ביטומניות ולאחר מכן לרצף בשנית. חשוב לציין שיש לפרק את הפנלים ולדאוג שהאיטום יבוצע גם בדפנות לגובה של 20 סנטימטר לפחות. היתרון באפשרות זו היא חיסכון כספי וטיפול מהיר באופן יחסי אך הוא לא פותר את הבעיה לחלוטין ולכן פחות מומלץ. יתכן וקיים מצע מתחת לריצוף שנותר רטוב כך שהמים לא יתאדו והדבר עשוי לגרום בהמשך לפגיעות.

איטום נקודתי

ניתן לחרוט בהפוגות המשמשות נקודת החיבור בין המרצפות, כך שממש יוצרים חריצים ביניהם לעומק של 3 ס"מ ולאחר מכן למרוח רובה אפוקסית. מדובר באיטום מהיר וזול אך יש לזכור שגם באיטום מסוג זה במידה וחדרה רטיבות לרצפה היא תישאר כלואה שם. במידה ומדובר ברטיבות רבה המים עשויים להתאדות ולגרום להתנפחות של המשטח כך שהריצוף עלול לההרס.

בכל מקרה של רטיבות במרפסת יש לאבחן היכן נמצאת הרטיבות באמצעות איש מקצוע מיומן. לאחר שנמצא המוקד בו יש איטום לקוי יש לשקול את האופציות השונות. כאשר מדובר בנקודה בודדת בה הרובה התעייפה ובמידה ולא הספיקו לחדור מים ניתן לבצע איטום נקודתי כך שהפתרון יהיה מהיר ויעיל אך במידה ומדובר בחדירה של מים רבים ובבעיה חוזרת מומלץ לשקול את האופציות האחרות.