סדקים במבנה עשויים לגרור חדירת רטיבות ולכן יש לטפל בהם. כאשר מדובר בסדקים בקירות הפנימיים הדבר לא יצור בעיה מלבד המראה האסתטי, אך כאשר מדובר בסדקים חיצוניים מדובר בנקודת תורפה. מומלץ לא להקל ראש כאשר רואים סדקים בקירות החוץ ולנסות לאתר כאלו כאשר נבחין בסימני רטיבות. ישנם מספר סוגים של סדקים:

סדקי שערה

סדקים מסוג זה נגרמים בדרך כלל כתוצאה מטיוח לקוי. סדקי שערה אינם עמוקים יותר מהעובי של הקיר אך רטיבות יכולה לעבור דרכם. מדובר בסדקים בשכבה של הטיח בלבד ולכן הטיפול בהם יכול להתבצע באמצעות צבע גמיש או באמצעות שפכטל ושליכט. במקרה זה לא תהליך הסדיקה לרוב לא נמשך ולכן לא חובה לבצע "טיפול שורש".

סדקים נימיים

מדובר לרוב בסדקים עבים מסדקי השערה אך הם עשויים להיות גם דקים ביותר ולעתים כמעט ואינם נראים. מדובר בסדקים שעשויים להיות עמוקים כעובי הקיר. סדקים אלה לא מופיעים בשכבת הטיח בלבד. סדקים אלו יטופלו ע"י חומר מילוי פילאוריתני גמיש. ניתן להשתמש במרק אקרילי גמיש ומעל למרוח שכבת צבע וציפוי גמיש.

סדקים עובדים ותפרי התפשטות

סדקים אלה נפוצים ביותר במקומות בהם ישנו חיבור בין יציקות בטון כחלק משלד הבניין לבין הלבנים מהן בנויים הקירות, ועשויים להיות רחבים יותר מהסדקים הנימיים. בניינים חשופים לתנועות קרקע באופן שוטף כמו גם לתזוזות כתוצאה מהתקשות בטון או שינויים בטמפרטורה. תפרי התפשטות מהווים מרווח מובנה בין חלקי המבנה כך שיאפשרו תזוזה קלה מבלי לגרום לכשלים בשלד ופיצוצים בבטון. יש לאטום סדקים מסוג זה באמצעות חומרים גמישים בכדי לאפשר עמידות לתנועות התכווצות ומתיחה באופן חופשי.

מבין החומרים המתאימים לטיופל בסדקים אלה עומדים לפניניו סיקה איגולפלקס 102, שהוא שילוב של איטום ביטומני ושריון פולימרי וסיבים ייחודיים, סיקה הייפלקס 260, המשמש איטום למילוי חיבורים וסיקפלקס קונסטרקשן פלוס שמכיל תכונות ייבוש, מתיחה וקריעה.

הכנה לאיטום סדקים

טרם האיטום יש לנקות היטב את הדפנות הפנימיות של התפר ולפנות את כל הבטון והטיח הרופף. יש למרוח את דפנות התפר בפריימר שיעזור להצמיד את דפנות התפר וחומר האיטום, ולבסוף להשתמש בחומר האיטום. יש להימנע משימוש בכמויות חומר רבות מדי, דבר אשר יגרום לפגיעה באלסטיות של החומר. על אף שההסבר נשמע פשוט מדובר בפעולה מורכבת ולכן יש להסתייע באיש מקצוע מיומן.

חשוב להבין שסדקים מתחילים בקטן ועשויים להיהפך לדבר גדול ובעייתי מבלי ששמנו לב. חשוב תמיד לתקן ולאטום סדקים במהירות בכדי למנוע חדירת רטיבות שעשויה להוביל לנזקים רבים בהמשך. סקרנו את שלושת סוגי הסדקים. בכל הנוגע לסדקי שערה ניתן לאטום אותם בשיטת "עשה זאת בעצמך", אך בכל הנוגע לצורות הסדקים האחרות יש להזמין איש מקצוע, הדבר יחסוך כספי חומרים מיותרים כמו גם זמן ועבודה לא יעילה או לא איכותית.