כאשר קיימת חדירה של מים בגג או במרפסת אל מתחת לשכבת הריצוף ניתן לבצע הרמה של הריצוף ואיטום, ניתן גם לבצע פשוט איטום באמצעות ריצוף על הריצוף הקיים אשר יוביל לאיטום מוצלח גם כן. כמובן שמומלץ לבחור באופציה הראשונה שכן מדובר בעבודה יסודית יותר ומחזיקה ליותר שנים, אך האופציה השנייה, בה נדון, היא מהירה וזולה יותר.

החלפת ריצוף

החלפה של כל הריצוף במקרה של חדירת רטיבות או בעיית איטום היא האופציה היעילה יותר משום שהיא מטפלת בשורש הבעיה. טיפול שכזה יכול להחזיק עשור ומעלה לעומת הוספת ריצוף שיעילה לחצי עשור בלבד. בשיטת החלפת הריצוף יש לפרק את כלל הריצוף ולפנות את כל הלכלוך והפסולת הקיימים. לאחר ניקיון יסודי מורחים שכבת פריימר אשר מחזקת את הקשרים בין החומרים השונים וליצור רולקות בטון אשר יחברו בין הרצפה לקיר ויצרו אזור אטום לחלוטין. הרולקות למעשה מעגלות את המפגש שבין המשטח האופקי למשטח האנכי. כעת נבצע יצירת סף הפרדה (באמצעות חגורת בטון למשל) המנתקת בין החול שבמרפסת לחול שבבית כדי שלא יוכלו לעבור מים שחדרו מאזור אחד לשני. לבסוף נתקין יריעות ביטומניות ונניח את הריצוף החדש.

איטום על ריצוף קיים

טרם העבודה יש לדאוג שהאזור יבש לחלוטין. ניתן לבצע זאת על-ידי הסרה של מספר רצפות ולתת למים להתאדות. אופציה יסודית יותר היא פתיחת הפוגות שבין הרצפות באמצעות דיסק חשמלי והמתנה עד להתייבשות. כמובן שהזמן לבצע זאת יהיה בקיץ ויש לתת זמן של לפחות כמה ימים עד להתייבשות מוחלטת.

הדבר הראשון שיש לעשות הוא הסרה של הפנלים והסרה של שכבת הטיח שמעליהם עד לתשתית של הקיר. ניתן לבצע זאת באמצעות דיסק חשמלי. חשוב להסיר את כל הטיח ולאחר מכן באזור החלק שהסרנו יש לבצע החליק באמצעות תערובת צמנטית. לאחר מכן ניצור רולקות של בטון. את האזורים אשר הסרנו קודם לכן יש לאטום – באמצעות רובה במידה ופתחנו את הפוגות ובאמצעות חומר צמנטי במידה והסרנו אריחים. לאחר שסיימנו עם השכבה הקיימת מתקינים יריעות ביטומניות באמצעות הלחמה. טרם התקנת היריעות מנקים את כל האזור באופן יסודי שכן כל לכלוך עשוי לפגוע באיכות ההתקנה ובעבודה עצמה. לבסוף נוכל להניח את הריצוף החדש.

חשוב להבין שאיטום בצורה זו יעיל למספר שנים בודדות תוך ידיעה שנצטרך לטפל בבעיה שוב בעתיד. יתכן שעדיף לשקול את האופציה הראשונה על מנת לחסוך בכסף בטווח הארוך. בנוסף חשוב להבין שניתן לבצע את האופרציה רק במידה ולא קיימים הפרשי גובה כך שנוכל להניח את הריצוף והמפלס החדש לא יהיה מוטה. כמו כן חשוב לוודא שהריצוף הנוכחי יציב ושניתן להניח עליו משקל נוסף.

לשתי הדרכים יתרונות וחסרונות כאשר מדובר בעיקר באיכות אל מול עלות כספית וזמן עבודה. חשוב מאד להזמין איש מקצוע המיומן בעבודות מסוג זה כדי לקבל ייעוץ לגבי השיטה העדיפה וכמובן בכדי לבצע את העבודה בצורה הטובה ביותר.