לעתים בעת בנייה או שיפוץ עשויים להגרם ליקויים. ליקויים אלו עשויים לגרום לסכנות שונות וביניהן יצירת פתח לכניסת נוזלים והיווצרות רטיבות. הרטיבות היא בעיה מרגיזה אך נפוצה שעשויה לגרום לפגיעה באסתטיקה של הנכס ולשווי שלו ופגיעה בריאותית כאשר הרטיבות הופכת לעובש. את הרטיבות ניתן לזהות באמצעות סימני עובש (אשר יתחיל בכתמים בגוונים צהובים וכתומים) וריח טחב, כמו גם מראה הטיפות עצמן או התנפחות של אזורים בקיר או התקלפות של צבע. לפעמים מקור הרטיבות הוא פנימי ולכן יש לטפל בבעיה באופן יסודי. לעתים רבות מקור הרטיבות יהיה כתוצאה מבעיות איטום. במאמר זה נסקור בעיות איטום נפוצות הגורמות לרטיבות.

בעיות איטום בחלונות

בחלונות עשוי להיווצר ליקוי באיטום שבין המשקוף לזכוכית, בנקודת החיבור בין משקופים, בנקודת החיבור שבין הקיר למשקוף וליקוי באיטום סביב ברגים שבמשקופים. לעתים הבעיה נוצרת בשל איטום באמצעות חומר איטום על בסיס אקרילי או סיליקוני אשר אינם תמיד נצמדים באופן טוב אל הקירות. באיטום מסוג זה עדיף להשתמש בחומרים פוליאוריטניים, למשל סיקפלקס PRO או סיקפלקס FC 11. לחומרים אלו קיימת אחיזה עמידה מאד. הסיקפלקס FC 11 משמש לאיטומי בנייה רבים והוא אוטם גם חיבורים בכלי רכב, ספינות, מכולות ועוד.

בעיות איטום בגג

בגגות מרוצפים, הסיבה השכיחה ביותר לחדירת רטיבות מהגג היא כתוצאה ממרווח בין הרצפה לפנלים. לאורך זמן הריצוף עלול לשקוע כך שהמרווח יגדל. הדבר עשוי להוביל לחדירה של רטיבות לתוך רצפת הגג אשר יגרום לספיגת מים של מצע החול שבין התקרה לגג, דבר אשר עשוי להוביל לסימני רטיבות מהתקרה. לעיתים הדבר עשוי לגרום לקורוזיה בברזלים בשלד, דבר אשר עשוי להתגלות רק לאחר מספר שנים כאשר מתחילות ליפול חתיכות טיח והתקרה מתחילה להתנפח. כדי להימנע מבעיות איטום כאלו יש להקפיד על ריצוף אטום לחלוטין. במידה והגג אינו בשימוש ניתן לכסות אותו באמצעות יריעות ביטומניות המרותכת לרצפה ומספקת אטימה מושלמת. כמו כן, ניתן להשתמש בשכבה כפולה של סיקה 107 לאיטום הפנלים.

בגגות שאינם מרוצפים, איטום הגג עשוי להיפגע כתוצאה מבלאי הנובע מפגעי מזג אוויר או מעבודה לא יסודית שנעשתה בכדי לאטום את הגג. בין אם מדובר בגג האטום באמצעות יריעות ביטומניות ובין אם מדובר בגג האטום באמצעות זפת,ף חשוב להיעזר באיש מקצוע מימון שיכול לחדש איטום באופן מקצועי ככה שחדירת המים תיפסק לחלוטין.

בעיות איטום במרפסת

מרפסת למעשה משמשת כקשירת משטח רצפה המשכי לרצפה הקיימת וקשירת הברזל יחד. לעתים קיימים גם עמודי תמיכה המוספים לה יציבות. המרפסת בנויה למעשה ממשטח בטון חיצוני המשמש כרצפה, אותו יש לאטום ע"י חומר איטום. במידה והאיטום אינו מוצלח יאספו מי גשמים לתוך המבנה. ריתוך יריעות ביטומניות תחת שכבת החול מהווה הגנה כפולה (בנוסף לריצוף). נוכל להבחין בחדירת רטיבות לתוך הדירה בכך שנראה רטיבות והתפוררות של שכבת השפכטל או בהופעת סימנים צהובים ונפיחות בשכבת השפכטל. לעתים הבעיה מתרחשת בשל שיפוע פנימי בזמן היציקה, דבר אשר עלול לגרום לזרימת רטיבות לקירות פנימיים ובלבול לגבי מקור החדירה. צילום תרמי ע"י בעל מקצוע יוכל לעזור לנו באבחון הבעיה.

הליקויים הנפוצים באיטום

ככלל, בעיות איטום שונות עשויות לגרום לחדירת רטיבות; איטום סדקים לקוי, כשלים בהכנת תשתית, השארת חריצים ושימוש בחומרים לא מתאימים עשוי לגרום לרטיבות בדירה אשר עשויה לגרור אי נעימויות. בכלל המקרים מומלץ לאבחן את הבעיה על בוריה ולהיעזר באיש מקצוע על-מנת לטפל בה באופן יסודי ובכך למנוע הישנות. איש מקצוע יוכל להיעזר בכלים טכנולוגיים מתקדמים ובניסיונו בכדי לאתר את מקור הנזילה, ללא צורך בשברים בקירות והוצאה מיותרת של בלטות, כמו גם להשתמש בכלי האיטום הנכונים ולפתור את הבעיה אחת ולתמיד בכדי להימנע מאי נעימויות מיותרות.