לעיתים חודרת רטיבות לתוך הקירות כתוצאה של, שכבת מים פנימית מתחת לריצוף המרטיבה אותו מבפנים. ניתן לזהות את הרטיבות לאחר החדירה על ידי כתמים כהים, טיח מתקלף, ולעיתים גם כתמים ירוקים של עובש ונבגים. ממה יכולה להיגרם חדירת רטיבות לקירות? מכמה גורמים אפשריים:

  • מבנה המגורים לא אטום דיו ולכן חודרים מים מחדר האמבטיה לחדרים אחרים
  • חדירה של מי גשמים דרך גג פתוח, חלון פתוח או דרך סדקים שונים
  • לעיתים הרטיבות חודרת עקב פיצוץ בצנרת פנימית
  • חדירת מים עכב בעיות יסודיות עוד משלבי הבנייה המוקדמים
  • מערכת איטום לקויה בשל מחדלים או הזנחה כמו יריעות, רובה ועוד
  • כשל באיטום בין מרפסות לשאר חלקי הבית (המרפסות אוספות כמויות גדולות של מים)
  • חיפוי קירות חיצוני אשר אינו תקין או רופף

יש עוד שפע של גורמים העשויים לעודד חדירת רטיבות לקירות הבית. ישנם מספר כללי זהב בטיפול ראשוני בחדירת רטיבות:

א.      בדיקה של מפקח מקצועי או של בעל מקצוע לגילוי מקום הרטיבות. איש איטום מוסמך יכול לגלות הן את מקור הרטיבות והן, עד לאן הספיקה הרטיבות לחלחל בתוך הקיר. לפי עומק הבעיה- כך יהיה הפתרון.

ב.       פעולות בסיסיות לתיקון הקירות הפגועים- הסרת חלקים רופפים מהקירות, הסרת נבגים ופטריות לטיהור האזור מרטיבות. לאחר מכן, חשוב לשפשף בחוזקה על גבי כתם הרטיבות אקונומיקה מחטאת שמטרתה להסיר לחלוטין את כל כתמי העובש. רצוי להסיר את הכתם עד לשכבה הכי עמוקה שניתן להגיע אליה- זהו המקור לרטיבות, בתור פעולת מניעה- ניתן למרוח על הקיר הנגוע חומר דוחה פטריות.

ג.        לאחר מכן כדאי להחליק את הקיר באמצעות שפכטל ולצבוע אותו. מומלץ להשתמש בשפכטל חיצוני אשר עמיד בפני רטיבות, לאומת חומרים כמו השפכטל האמריקאי אשר הינו חומר רגיש יותר.

ד.       במידה והרטיבות ממשיכה להתפשט לאזורים נוספים, ניתן לשקול לבצע איטום עמוק יותר, או אמצעי שימנע חדירת מי הגשמים לבניין. ניתן להשתמש בסיקה 107 לאיטום הקירות, או בפריימר יסוד על בסיס טרפנטין. המטרה לעצור את התפוררות הקירות, אך חשוב שבכל מקרה הקירות כבר יהיו יבשים לגמרי.

ה.       יש לשים לב במיוחד על היכולת של גג הבניין לנקז כמויות גדולות של מים שעלולות להתפשט לכיוון הקירות. ניתן לעשות זאת באמצעות שיפועים יציבים וחלקים שיובילו את המים החוצה ולא לתוככי הבניין.

ו.        טיפול מונע נוסף שעשוי למנוע רטיבויות הוא- לאוורר את החדרים המועדים לרטיבות, כגון: חדר האמבטיה או השירותים, באמצעות פתיחת דלת או חלון, האוויר לא מאפשר לנבגים להתרבות. ניתן אפילו להתקין ונטה אוטומטית לחדרים המועדים לפורענות- הונטה תוודא שבחדר יש תחלופה של אוויר.