איתן אלמסי – יועץ הנדסי בתחום האינסטלציה

איתן אלמסי, יועץ הנדסי בתחום האינסטלציה, מלווה פרויקטים בדירות מגורים, עסקים ורשויות מקומיות בתחום הנדסת האינסטלציה. בעל ניסיון של 10 שנים בתחום ובעל וותק בתכנון ויעוץ של יותר מ 2000 פרויקטים.

מה זה יעוץ הנדסי בתחום אינסטלציה?

יועץ בתחום האינסטלציה עוסק בתכנון תשתיות הביוב והמים, מערכת אספקת המים החמים והקרים, מערכת המים של אמצעי כיבוי אש ומערכות הפינוי והניקוז של מי גשמים, מים דלוחין ומי ביוב.

באיזה כלים משתמש היועץ?

הכלי העיקרי בו נעשה שימוש הוא התקן והניסיון. מעבר לכך יועץ הנדסי בתחום האינסטלציה עובד לפי התקן הישראלי (תקן 1205 – הוראות למתקני תברואה). התקן קובע את ההגבלות והתנאים הנדרשים על מנת שמערכת אינסטלציה של מבנה תהיה תקינה. כמו כן, היועץ לוקח בחשבון את האיבזור הסטנדרטי הקיים בשוק ואת המפרטים המקובלים (על מנת שתכנית האינסטלציה תהיה ישימה). לבסוף, כמובן, נעשה שימוש בתכנת אוטוקד בכדי להכין את התכניות עצמן.

מהי הסמכות של היועץ בתחום זה?

לפי איתן, בעבר לא הייתה חובה רגולטורית לערב יועץ אינסטלציה בתהליך התכנון והבנייה של מבנים. לאורך השנים רשויות מקומיות אישרו מבנים על סמך האינסטלציה שהותקנה בהם. בהמשך, מכיוון שלעיטים התהליכים היו לא מקצועיים בעלי נכסים התלוננו אצל רשויות מכיוון שנוצרו להם נזקים בעקבות ליקויים באינסטלציה שאושרו ע”י אותן רשויות מקומיות. בהתאם, החלו הרשויות לחוקק חוקי עזר עירוניים שמחייבות חתימה של יועץ אינסטלציה מוכר על תכניות האינסטלציה של כל מבנה חדש או תוספת בניה . התנאים של חוק העזר המקומי שונים מרשות לרשות בהתאם לאופי הבנייה ולתשתיות המקומיות.

איזה ליקויים באינסטלציה היועץ יכול למנוע?

התייעצות עם יועץ הנדסי בתחום האינסטלציה יכולה למנוע ליקויים רבים שהטיפול בהם בדיעבד יקר ומיותר. תכנון מקצועי ומוקפד של מערכות חיות (כאלה שמים זורמים בהן באופן קבוע) מורכבות יגן על המערכת מפני תקלות במערכת הביוב כגון סתימות, תחלואים סניטריים (בעקבות נזילת ביוב או עמידת מים), הצפות ביוב ורטיבות של המבנה כתוצאה מכך. במערכות של מים נקיים התכנון עוזר להאריך את אורך החיים של הצנרת מבחינת בלאי שיכול להוביל לנזילות, למנוע ספיקת מים נמוכה (ירידת לחץ כאשר שני ברזים פתוחים במקביל), למנוע בריחת מים חמים ועוד.

מה גורם לליקויים אלה בהיעדר תכנון?

מבנה לא נכון של הצנרת עצמה, שימוש בחומרים לא תקינים או זולים, היעדר ביקורת מקצועית על העבודה ואיכות הביצוע, שימוש בקטרים לא נכונים, שימוש באביזרים לא תקינים ועוד.

נשמח אם תשתף את הקוראים בטיפ מקצועי

יעוץ הנדסי בתחום האינסטלציה אינו דבר יקר. הטיפ הוא לשכור יועץ גם כאשר מרחבים דירה או בית וגם כאשר עושים שיפוץ שכולל טיפול באינסטלציה. לרוב משאירים בידי הקבלן את הזכות לתכנן את האינסטלציה במקרים כאלה תוך כדי ביצוע. נתקלתי במקרים רבים שבהם לאחר מעשה היה צריך לפרק את כל העבודה ולעשות מחדש בגלל שהאינסטלציה לא תוכננה כראוי.

למידע נוסף: 09-7450844