שיקום עמודי בטון, עיבוי עמודים

הסיבה המרכזית לבליטות של ברזל חשוף הינה העובדה שאין מספיק עובי של בטון האמור לעטוף את הברזל, כך שלחות חודרת את המעטפת הדקה ומתחילה לפגוע בברזל. ישנו תקן ארצי הקובע שיש להגן על הכלונסאות בשכבת בטון בעובי של חמישה סנטימטרים, כאשר ברזלי הזיון מהודקים היטב בתוך הבטון. יציקות בטון יכולות להיות לצורך בניית עמודים או משטחים המשמשים כרצפה או קירות, כאשר יוצקים את הבטון לתוך התבנית, הלחץ המופעל יכול לדחוף את הברזל ולהצמיד אותו לקירות התבנית.

לרוב אם מדובר בשיקום בטון ניתן יהיה להגיע עד לברזל בעזרת חציבה ולאחר טיפול בקורוזיה, ניתן יהיה לטיח את האזור לרמה של יישור קו עם שאר העמוד. כאשר ישנה שכבת בטון רזה יחסית מסביב לברזל, ניתן יהיה להוסיף שכבת עובי של שלושה עד חמישה סנטימטרים על מנת לחזק את מערך ההגנה על הברזל.

ישנם מקרים בהם רטיבות עולה מן הקרקע או שמצב העמודים אינו חזק מספיק ונראה כאילו, העמוד מתחיל להתפורר מהלחץ המופעל עליו. במקרים אלו נדרשת עבודה רחבה יותר הנקראת עיבוי עמודים.

ניתן לראות את הסדק ואת השקיעה של העמוד.

עיבוי עמודים אינו תהליך של הוספת עובי לעמוד בלבד, שכן מדובר בביצוע חציבות על מנת להגיעה לקורות התמיכה התחתונות. יש לבצע קידוחים לעומק של חמש עשרה סנטימטרים בתוך הבטון על מנת להכניס קוצי ברזל חדשים. רגע לפני שמתחילים עם עיבוי עמודים ראו מפרט לשיקום בטון אותו יש לבצע בשלמות ורק אחרי, ביצוע כל שלבי השיקום מתחילים עם העיבוי.

לאחר ביצוע חשיפת הקורות אשר מחברות בין כל העמודים וביצוע קידוחי חורים מסביב לעמודים, ניתן יהיה להכניס את קוצי הברזל כאשר עליהם להיות, בולטים כחצי מטר מעל לבטון. כך שמדובר בקידוח בעומק של חמישה עשר סנטימטרים ועוד כחצי מטר בליטה, למעשה אנחנו צריכים ברזל באורך של מינימום שישים וחמישה סנטימטרים.

את הברזל דוחפים לחור לאחר שהכנסנו דבק אפוקסי ודוחפים חזק את הברזל בעזרת מכות פטיש, יש להכניס ברזל גם לקורות ברצפה וגם לקורות בתקרה. עכשיו לאחר שיש לנו את כל הברזל בולט היטב ניתן יהיה לחבר אליו את מוטות הברזל, כך שיש לנו מוטות מחוברים היטב בעזרת חוטי ברזל למוט העליון ולמוט התחתון.

כל עשרים סנטימטרים מקיפים את המוטות בכלונסאות וקושרים עם חוטי ברזל, כך שכל המוטות מחוברים היטב ולא יכולים לקבל בטן או לנוע לצדדים.

פירוק כל הבטון הישן על לקורת היסוד באדמה.

מסביב לעמודים בהיקף של עשרה סנטימטרים בונים תבנית כאשר יש לזכור שהברזל נמצע עמוד יותר ושישנה, הפרדה של חמישה סנטימטרים לפחות. לתוך התבנית יוצקים בטון משופר ומוודאים להכות בעזרת פטיש בתבנית לצורך הרעדה של הבטון, ישנו גם מכשיר חשמלי אותו מכניסים לתוך התבנית לצורך ביצוע ההרעדה.

אם לא מרעידים את הבטון יכולה להיות בעיה של סגרגציה וניתן לראות זאת כאשר מפרקים את התבנית, יהיו לאחר הפרוק אזורים עם חצץ בולט ללא בטון. דבר זה מסמל כיסי אוויר פנימיים אשר עלולים לפגוע בחוזק העמוד ומאפשרים ללחות לחדור לתוך העמוד.

לאחר יום המתנה ניתן לפרק את התבנית ומומלץ לבצע אשפרה מספר פעמים לאורך היום, על מנת לחזק עוד יותר את כוחו של הבטון.

לסיום הפרויקט ניתן יהיה לטייח את העמוד ולמרוח את שכבת הפיניש.

במקרים של רטיבות העולה מהקרקע מומלץ, לאטום את העמוד על ידי יריעות ביטומניות או כל חומר איטום תקני.

פירוק כל הבטון מעמוד סדוק לפני ניקוי הברזל והוספת מוטות זיון בריתוך.
ביצוע ריתוך ברזלי זיון חדשים לברזלים ישנים והוספת קוטר לעמוד.

מפרט לעיבוי עמודים

להלן מפרט עבודה של מהנדס לצורך שיקום בטונים סטנדרטי (כמקובל על ידי תרבות דיור, פקחי עירייה ועוד).      

עיבוי ושיקום עמודי בטון עם פגיעות קשות

 1. קילוף כל השפריץ והטיח עד קבלת שטח פני הבטון נקיים
 2. חפירה מסביב לעמוד עד לגילוי היסוד.
 3. פתיחת כל הסדקים בעמוד וסילוק כל חלקי הבטון והטיח הרופפים
 4. חשיפת מוטות הברזל הפגועים כ1 ס"ממכלל היקפם
 5. ניקוי הברזל מקורוזיה בחול או מברשת ברזל לקבלת ברק מתכתי
 6. את מוטות הברזל מורחים בממיר חלודה ומגן סיקה מנוטופ 610
 7. מריחה צמנט עם חול ומלט בלבד לסגירת העמודים
 8. קשירת מוטות פלדה12 ס"ממהיסוד עד לגובה20 ס"ממתחת לתקרה. חישוק פלדה8 ס"מכל20 ס"מכולל קוצים מברזל12 מ"מגובה75 ס"מ
 9. יציקת בטון בעובי10 ס"ממסביב לעמוד הקיים עם אגרגט קטן ותוסף מתאים, תוך ריטוט קפדני של הבטון לצורך מניעת כיסי בטונים ..
 10. 10.  פירוק טפסות ובדיקת העמוד לחוסר כיסי בטונים ( במידה וישנם יש לסגרם עם חומר מתאים)
 11. 11.  מריחת חומר אטימה ע"ג העמוד וביצוע שכבת גמר בהתאם לדרישות.

12. סגירת הבור שנחפר ע"י חול או בטון

13. צביעת העמוד החדש בחומר איטום אקרילי (2-3 שכבות)

לצורך תיקון העמודים ורכיבי הבטון הפגועים בתקרות ובקורות יש לפעול לפי המפרט הבא:

שיקום עמודים ורכיבי בטון עם פגיעות קלות

 1. פתיחת כל הסדקים בבטון וסילוק כל חלקי הבטון והטיח הרופפים
 2. חשיפת מוטות הברזל הפגועים מכלל היקפם
 3. ניקוי הברזל מקורוזיה בחול או מברשת ברזל לקבלת ברק מתכתי
 4. את מוטות הברזל מורחים בממיר חלודה ומגן סיקה מנוטופ 610
 5. מריחה צמנט עם חול ומלט בלבד לסגירת הבטון
 6. מריחת חומר אטימה ע"ג העמוד או התקרה וביצוע שכבת גמר בהתאם לדרישות.
 7. מומלץ לצבוע את העמוד בחומר איטום אקרילי (2-3 שכבות)

שיקום או עיבוי?

לאחר שרואים את עמודי הבטון נסדקים וברזלי הזיון מבצבצים מבין הסדקים, השיקול יהיה לקרוא לבעל מקצוע מומחה.

עמוד אחרי שיקום בטון וחפירה לפני עיבוי ובניית תבנית ליציקה.

אבל הדיון בין המומחים תמיד יהיה, האם לשקם או לעבות? כאשר ברוב המקרים צריך לשקם בלבד, אך הרווח הוא גדול יותר בעיבוי (פי חמשה) ולכן זאת, תהייה העדפה בולטת.

הסבר על הסיבה המרכזית להופעת הסדקים הינו פשוט למדי, כאשר ברוב המקרים מדובר במחסור בשכבת הגנה על הברזל. מוטות הברזל אשר הוכנסו לתוך התבנית יציקה, נמצאים קרוב מידי לקו האפס. מזג אוויר משתנה מצליח לחדור לתוך הבטון ולפגוע בברזל, כך שעם הזמן מתפתחת שם קורוזיה אשר גורמת למוטות ל"התנפח" ולדחוק החוצה את הבטון. זה דיי דומה לשיטות של פעם לשבירת סלעים גדולים, כאשר היו עושים חור קטן בסלע. אל תוך החור הקטן היו מכניסים עץ ומשקים אותו במים, העץ היה מתרחב ומבקע את הסלע לשניים.

באותה המידה ניתן יהיה לראות את הברזל בתוך הבטון, כאשר הוא מתחיל להתרחב על ידי הקורוזיה וגורם לסדקים בעמודים. שיקום בטון יכול במקרה זה לתקן את הסדק, תוך כדי טיפול בקורוזיה הפנימית. לאחר שלבי השיקום ושימוש בחומרים מיוחדים לשיקום בטון, מתקבלות שכבות הגנה על הברזל ועטיפת המוטות בבטון משופר בדבקים מיוחדים.

אז מתי צריכים עיבוי עמודים?

 1. שינוי ברמת העומסים המופעלים על גבי העמודים, שכן אותם עמודים תוכננו לשאת עומס מסוים. על תפקיד העמוד
  בניית תבנית ליציקת בטון לצורך עיבוי העמוד.

  להיות בעל יכולת לעמוד תחת העומס, כך שכל תוספת למשקל הכללי עלולה לפגוע בחישוב הבסיסי. ניתן לראות את הפגיעה על ידי זיהוי של סוג הסדק המצביע על עומס כבד, כאשר במקרים חמורים המוטות מתחילים לקבל "בטן" כלפי חוץ. מצב זה הוא תרום קרסתי, מאחר והבטון בעמודים מתחיל להתפורר והברזל מתחיל להתכופף.

 2. בחניונים רבים העמודים נפגעים על ידי מכוניות ובחלק מהמקרים, ברזלי הזיון בולטים וסופגים מכות וכיפוף פנימי. כחלק מתהליך העיבוי, מוסיפים ברזלים וכלונסאות מסביב לעמוד הקיים. ניתן ואף רצוי לאחר שלב העיבוי, להוסיף מסגרת ברזל על מנת להגן על עמודי הבטון מחבטות רכבים.
 3. באזורים קרובים לים עם רוחות חזקות, ניתן לראות העלמות של הבטון ומוטות זיון חשופים לגמרי. הבטון סביר להניח שהיה באיכות ירודה או ללא הגנה לאורך שנים ארוכות, מה שהביא לשחיקת החומר והעלמות עם הזמן. המקרים מסוג זה, חובה יהיה לעבות את העמודים ואולי אפילו להוסיף חיפוי שיש או אבן.
 4. כשל תכנוני הקשור לכשלים בשלבי בנייה, כאשר ניתן לראות מקומות בהם קבלנים חסכו מידי. בניינים נמצאים עומדים על עמודים דקים אשר אינם עומדים בשום תקן, כך שמספיק רעידת אדמה קטנה על מנת לפגוע ביציבות המבנה. רצוי במקרים אלו לערב קונסטרוקטור, על מנת לקבל חישוב עומסים על העמודים ולעבות את העמודים אשר חורגים מהתקן.
  בניית תבנית ליציקת בטון לצורך עיבוי העמוד.
 5. מחדלים בשלבי היציקה כמו במקרים של סגרגציה, כאשר יוצקים את הבטון ולא מרעידים אותו. הבטון מלא בחצץ אוורירי אשר אינו עטוף בחול ומלט, כך שחוזקו אינו מאפשר עמידה בנשיאת עומסים או אורך חיים ארוך. המוטות של הברזל מבצבצים באזורים בהם ישנו מחסור בבטון ואם הזמן ניתן לראות, אזורים בהם החצץ מתפרק מהעמוד.

כל מבנה מחולק לפי קומות כאשר לכל קומה יש רצפה ומסביב עמודים. אם נסתכל מרחוק על מבנה בבנייה, נראה משטחים כמו מגשים ועמודים המפרידים בניהם. כאשר העמודים בקומת הקרקע חשופים או חלשים, המשטחים של הבטון לוחצים כלפי מטה על ידי המשקל הרב שלהם. אם נעבה את העמודים הם יוכלו לשאת יותר עומסים, דבר אשר יכול לשפר גם את עמידותם בפני רעידות אדמה אפשריות.

ברוב המקרים העמודים הקיימים בנויים לשאת את העומס הקיים, כך שניתן לשקם ולטפל בעמוד פגוע. אך בעמודי בניין חלשים מסיבות שונות, יש לבצע עיבוי על מנת לספק למבנה רגליים טובות יותר…

שיקום עמודי בטון

כאשר עמודי הבטון מתחילים להראות סימני סדיקה, בחלק מהמקרים תופעה זו נוצרת על ידי לחץ המופעל על העמוד ונדרשת עבודת שיקום בטון. פגם מוקדם בשלב הנחת הברזל קרוב לדפנות יוצר תזוזה, של הברזל החוצה מאחר ואין אחיזה טובה.

עמודי הבטון מתחילים להיסדק ומאפשרים ללחות או רטיבות להיכנס וליצור קורוזיה פנימית, אשר מאיצה את התהליך. כאשר בונים עמודי בטון, יוצרים תבנית מעץ (בדרך כלל) ומכניסים כלונסאות ברזל, על מנת ליצור את חוזק העמוד. הבטון נשפך לתוך התבנית ונוצר העמוד כאשר הברזל עטוף בטון.

אם בשלב הכנת הכלונסאות, הברזל נמצא קרוב מידי לסוף היציקה, עם השנים תהיה תזוזה של הברזל. כאשר מופעל לחץ רב על הברזל מלמעלה כלפי מטה, הנטייה של הברזל תהייה להתעקם לצדדים. לחץ זה בדרך כלל נשמר כאשר ישנו מספיק בטון בדפנות, אשר מקבע היטב את הברזל בעמוד.

אם אין מספיק בטון, עמודי הברזל דוחפים את שארית הבטון החוצה וסדקים מופיעים בטיח. גשמים ורטיבות חודרים לתוך העמוד ופוגעים בברזל ויוצרים, קורוזיה אשר גורמת בתורה להתנפחות הברזל ולהמשך תהליך הסדיקה וההתפוררות.

אם ימשיך העמוד להיסדק, יכול המצב להידרדר ולהתפתח לסדק פנימי אשר חותך ומנתק את העמוד לגמרי,במצב זה המשקל הכולל של הבניין מתחלק בין שאר עמודי הבניין. אם מדובר בעוד עמודי סדוקים או פגועים, המשקל החדש מפעיל את משקלו על שארית העמודים ומזרז עוד יותר, את תהליך הסדיקה וההתפוררות של עמודי הבטון.

בשלב זה המבנה יכול להיות מוגדר כמבנה מסוכן ביותר למגורים ומומלץ הרבה לפני לטפל בבעיה ולהזמין קבלן אשר מתמחה בשיקום בטון ומבנים. בשלב מוקדם יש לבצע, שיקום בטון על ידי חציבה וחשיפת הברזל בתוך עמודי הבטון.

את הקורוזיה יש לאטום על ידי חומרי איטום המיועדים לכך ולפי מפרטים של מכון מתקנים. לאחר מכן משתמשים בתערובת צמנטית על מנת להגן על הברזל, תערובת זו הינה מבוססת על בטון ודבק מיוחד.

לאחר שלב הטיוח מבצעים אשפרה, במשך שבוע על מנת לחזק ולהקשיח את הבטון. בשלבים מאוחרים יותר או אם ישנם פגמים יסודיים בעמודי הבטון, שכן יש במצב כזה יש לבצע עיבוי עמודי בטון, על ידי הוספת עשרה סנטימטרים לקוטר עמודי הבטון.

יוצרים תבנית חדשה ומקיפים את העמודים בכלונסאות חדשות ויוצרים תבנית יציקה חדשה. יוצקים בטון מזוין מסביב לעמודי הבטון ודוחסים חזק על מנת שלא יבצרו כיסי אוויר ומחזקים את העמודים. מבצעים תהליך אשפרה על ידי הרטבת הבטון במשך שבוע ומטייחים את עמודי הבטון מחדש. לצורך ביצוע עבודת שיקום בטון נדרש קבלן אשר מתמחה בשיקומי בטון ושיקום מבנים.

לצורך ביצוע עבודת עיבוי עמודים נדרש מהנדס או קונסטרוקטור וקבלן בנייה 100 מורשה, אשר יכול לחתום על העבודה. יש לוודא שהקבלן המבצע הינו מורשה חתימה ולא קבלן אחר חותם בשמו.

הקונסטרוקטור גם יקבע את קוטר העמוד החדש לפי המצב הקיים ויוכל להעריך את רמת הפגיעה בעמודי הבטון הישנים. כל ניסיון חובבני יכול להוביל למצב בו, עמודי הברזל אשר נמצאים בתזוזה, יכולים לדחוף ולסדוק את היציקה החדשה.

יש לוודא שגם הברזל הישן וגם החדש מקובעים היטב בתוך עמודי הבטון. בשני המצבים של שיקום בטון ועיבוי בטון, יש לבצע איטום וטיפול הקורוזיה, על מנת שלא תהיה התפתחות נוספת.

ניתן לקרוא מאמרים רבים על תחום שיקום בטון ושיקום מבנים ולאסוף מידע עדכני.

 עמית עוז קבלן שיקום מבנים מסוכנים ושיקום בטון

בדוק גם

בטון, יציקת בטון

החיבור בין צמנט (מלט), חול ומים יוצר את האחד מהחומרים החזקים ביותר הנקרא בטון. הצמנט …

השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם עם הצעת מחיר!
Call Now Button