שיקום מבנים, שיפוץ מבנים

שיקום מבנים

תל אביב היפה כמו כול עיר ברחבי העולם, בנויה מאזורים חדשים עם בניינים בעיצובים שונים, לצד גורדי שחקים ומאזורים ישנים אשר מספרים את סיפור הקמתה.

שיקום מבנים נדרש כאשר הבניינים הישנים מראים סימני התפוררות וסדקים הנראים בעמודי הבניין ובתקרות, כאשר ברוב המקרים הוועד מתעלם ממצב זה. באחד מהבניינים שנתקלתי חתיכות בטון התנתקו ועד שהן לא התחילו לפגוע ברכבים, אף אחד לא חשב לתקן.

משקל הבניין מתוכנן כך שכול המסה מתחלקת בין כול עמודי הבניין וכאשר אותם עמודים, סדוקים ומתפוררים, המשקל מתחיל להפעיל את הלחץ על מספר עמודים מצומצם יותר.

מאוד שכיח לראות תקרות אשר ברזלי הזיון כבר חשופים לגמרי, דבר זה מצביע על איבוד של מספר אחוזים מעובי הרצפה ושיקום מבנים נדרש לשיחזור הרצפה.

בעיקר בשנים האחרונות התחילה המודעות לגדול באשר לרעידות אדמה, השיח המקצועי התחיל לחשוש ממצב המבנים בתל אביב, אשר נבנו בתקופה שהבטון עוד לא היה כמו היום וגם עודי העמודים לא תמיד תוכנן כראוי.

( להמשך קריאה על נושא מבנים מסוכנים וביטול צווי הריסה)

הרבה מבנים גם הוסיפו תוספות בנייה אשר מכבידות על העמודים ומספיק רעידת אדמה נוספת בשביל לסדוק את הבניין או במקרים חמורים להוביל לקריסה. גם בבניינים חדשים בעיקר אם יש רטיבות אפשר לראות תפרי התפשטות וסדקים אשר חושפים את ברזלי הזיון.

בדרך כלל הסיבה לסדקים היא תוצאה של קורוזיה בברזלי הזיון אשר רטיבות או לחות חודרת אליהם.

הקורוזיה גורמת להתנפחות הברזל ולאחר מכן נוצר לחץ חזק על הבטון והוא מתחיל להיסדק עד לכדי התפוררות.

הרבה לא מאמינים שקורוזיה מסוגלת לפוצץ בטון אך אם נסתכל על שיטות עבודה מהעבר, נוכל ללמוד שבעזרת יצירת חור בסלע, היו מחדירים לחור עץ ומוסיפים מים עד שהעץ היה מתנפח וסודק את האבן.

הסלע היה פשוט נחלק לשניים וכול זה על ידי שימוש בעץ, כאשר מדובר בברזל היכולת היא בלתי רגילה ואם מוסיפים לכול הנתונים האלו, גם את העובדה שיושב לחץ על העמודים, ניתן יהיה להבין את רמת הסכנה.

 רוב קבלני השיפוצים אינם כשירים לטפל בבעיות מסוג זה ורצוי לפנות רק לחברות מתמחות בשיקום מבנים ובטון אשר להן ידע רב בעניין. ישנם מספר מרכיבים שיש לדעת כאשר נכנסים לתיקון מסוג זה וכמו כן גם אחריות גדולה.

חשוב להבין את נושא האיטום ושיקום בטון, אשר טיפול לא נכון יכול להוביל להמשך פגיעת הקורוזיה ואף להחמרתה. גם החומרים לשיקום המבנה אינם רגילים ולכן דורשים ידע ומיומנות.

ישנם מפרטי עבודה מסודרים בתחום השיקום מבנים ובטון, המהווים תוכנית פעולה וסוגי חומרים איתם יש להשתמש. בפינת המאמרים תוכלו למצוא מאמרים רבים בתחום שיקום מבנים.

שיקום ושיפוץ מבנים מתחיל בבדיקת עמודי הבטון וכל הקירות התומכים על מנת לאמוד את מצב החוזק של המבנה, כאשר ישנם מספר דרכים לחזק את המבנה:

  • עיבוי עמודים על ידי הוספת עובי לעמוד וחיזוק התשתית, ניתן גם להוסיף עובי לקירות תומכים. על מנת לחזק ולעבות בונים כלונסאות מסביב לעמוד ויוצקים בטון לתוך תבנית ולאחר מכן מטייחים ואוטמים.
  • הוספת קורות ברזל על מנת לתמוך באזורים עם שקיעה, לרוב מחזקים כך מרפסות כאשר יוצקים בטון בקרקע ומשם מתחילים לבנות קונסטרוקציה העשויה מברזל.
  • מילוי מרתפים כאשר ישנה התפוררות של המבנה וחוזק המרתף הינו חלש בשביל לתמוך במשקל המבנה.

שיפוץ מבנים הינו תהליך ארוך ומייגע מאחר ויש להתייעץ עם כל חברי וועד הבית עד לכדי התחלת עבודה וקבלת אור ירוק. לא פעם קרה  שהדיירים היו חלוקי דעות ואנשי הוועד ניסו להשיג הסכמה משותפת ונאלצים לארוך מספר הצבעות עד לכדי קבלת הסכמה כוללת.

מספר פעמים נדרשתי להגיע ולהרצות בפני חברי הוועד ולתאר פרט אחר פרט את כל שלבי השיפוץ ושיקום הבטון, על מנת לקבל אישור עבור שיפוץ מבנים.

עמית עוז, כי אנשים טובים לא פוגשים כל יום!!!

רגע לפי שעוברים דף תנו לנו לייק בפייסבוק, אני מודה לכם!

לייק 🙂

בדוק גם

הידעת, צו מבנה מסוכן מבטל חוזה שכירות?

יש לכם דירה נחמדה בעיר כזו או אחרת שאתם משכירים לשוכרים שמשלמים בזמן ושאתם עובדים …

השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם עם הצעת מחיר!
Call Now Button