אחריות פלילית: איך לצמצם את החשיפה הפלילית שלכם במקרים של תאונות בעבודה על פיגומים

כמו כל ענף הכולל בתוכו עבודה בגובה, למרבה הצער ענף הבנייה והשיפוצים טומן בחובו לא מעט סיכונים עבור אלו העובדים בו. למעשה, הנתונים של כמויות תאונות העבודה המתרחשות בישראל הם מדאיגים, שכן מדובר במספר רב של תאונות העלולות לא רק לפגוע בגופם של העובדים אלא אפילו, חס וחלילה, לגרום לאובדן חיים.

בתור מנהלי עבודה או עובדים בתחום זה בעצמכם, ישנם כמה דברים שחשוב לעשות כדי להימנע מתאונות כגון אלו – כגון הקפדה מלאה על שמירה על כללי הבטיחות בעבודה על פיגומים, לצייד את העובדים בציוד הבטיחות הנדרש, וכמובן לוודא את תקינותו של כל מתקן או מכשור אשר בו העובדים עושים שימוש.

בטיחות העבודה בגובה על פיגומים היא לא מובנת מאליו

אתם אולי חושבים לעצמכם שמדובר בצעדים מובנים מאליהם, ואתם אכן צודקים. כל אדם העובד בגובה גדול תוך סיכון חייו ידאג לוודא את כל הדברים הללו – אבל מעבר לכך, לא מדובר בהמלצות אלא בדרישות שנקבעו לפי חוק, שכן במקרה שבו חלה תאונת עבודה, האחריות הפלילית לכך תנוח על בעלי התפקידים השונים באתר.

כדי לעשות לכם סדר בבלגן, ובסופו של דבר גם לשמור על הביטחון והבטיחות של העובדים שלכם, הנה כמה דברים שחשוב שתקפידו עליהם בכל אתר ופרויקט שאתם נמצאים בו. הקפדה על כך לא רק תוביל לתאונות פחותות יותר אלא גם תוכל לצמצם את הסיכויים שלכם לעמוד בפני תביעה במקרה ואכן קרתה תאונה. פיגומים תקנות בטיחות

העסיקו את העובדים הנכונים בעבודה על פיגומים ודאגו להם

הדבר הראשון שחשוב לשים לב אליו הוא כמובן – העובדים שלכם. יש לוודא שכל העובדים יודעים איך לעלות ולרדת מהפיגומים בצורה בטוחה וזהירה; לחזור על נהלי הבטיחות; וכמובן לוודא מלכתחילה שהעובדים שלכם מנוסים, מתורגלים וזהירים. עובדים שכאלה לא רק יזהרו יותר בעבודתם אלא גם כנראה יבצעו את העבודה בצורה מהירה וטובה יותר.

תקינות ובטיחות הפיגומים והציוד הנלווה

הדבר השני שיש לוודא את תקינותו ובטיחותו הוא כמובן הציוד שאיתו אתם עובדים. בין אם מדובר בקסדות, נעלי עבודה, או כבלים המאבטחים את העובדים למבנה ומונעים את נפילתם, יש לבדוק ולאשר שכל הציוד תקין ומתפקד. הדגשה של חשיבות תקינות הציוד לא רק תרגיע את העובדים שלכם ותאפשר להם לעבוד בצורה יעילה יותר – היא גם תגרום להם להקפיד יותר ולשמור על הציוד במצב טוב לבאים אחריהם.

בחרו רק בפיגומים האיכותיים ביותר

הדבר השלישי, והחשוב ביותר כאשר מנסים לשמור על בטיחות בעבודה בגובה, הוא הפיגומים עצמם. עבור כל סוג של פיגום קיימות תקנות שונות בחוק: לחלק מסוגי הפיגומים קיימת הגבלת גובה, וכמובן שלכל אחד מהם יש מגבלת משקל שונה; חלק מהפיגומים יכולים להישאר חשופים לגשם ולשמש באתר העבודה, ואת חלקם יש לכסות; וישנם פיגומים שמחייבים פירוק והרכבה מחדש בכל סיום ותחילת יום עבודה. כך או כך, על מנהל העבודה באתר הבנייה מוטלת האחריות בנוגע להקמת הפיגומים.

למה הכוונה בכך? כל מנהל עבודה אחראי לבצע בדיקת תקינות ויציבות של הפיגומים, לאחר ההתקנה הראשונית שלו, לפני כל שימוש בו, וגם לאחר שנעשה בו שימוש במועדים קבועים (פעם בשבוע, לאחר הפסקת עבודה ממושכת, או לאחר הפסקת עבודה מפאת מזג אוויר סוער). את תוצאות הבדיקות יש לרשום בפנקס כדי שיהיה תיעוד שאכן התבצעו.

כאמור, אלו אולי בדיקות שנשמעות לכם כמובנות מאליהן, אך במקרה המצער שבו אחד העובדים שלכם ייפול או ימעד – ההוכחה שהבדיקות התבצעו, והקביעה כי הפיגומים היו תקינים, תסיר אחריות פלילית מהכתפיים שלכם וגם תמזער את הסיכון שאל מולו ניצבים העובדים שלכם בעודם מבצעים את עבודתם בגובה על הפיגומים.

אולי יעניין אותכם לקרוא עוד על >> פיגום נייד | סגירת מרפסת | קבל שיפוץ בניינים

בדוק גם

אריחים נופלים ומתפרקים מהקירות

דיירי בניין מגורים של גינדי החזקות בראשל"צ: "אריחים נושרים מהקירות" עיתון גלובס חשף לאחרונה כי …

השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם עם הצעת מחיר!
Call Now Button