משבר המים שפוקד את ישראל מזה כמה שנים כמו גם עליית מחירי המים, גורמים לרבים מאיתנו לבטים לא מעטים בכל הקשור לכדאיות הקמתה של גינה. עם זאת, תכנון יעיל ונכון של מערכת השקיה מאפשר הנאה מגינה מוריקה ומטופחת תוך כדי חיסכון משמעותי במים ובכסף. בעולמות החקלאות והגינון ישנן מגוון שיטות שונות של השקיה, אך כאשר הדבר נוגע למגזר הפרטי, ניתן למנות שלוש שיטות בולטות להשקיה שהן המטרה, טפטוף והתזה.

 

השקיה בהמטרה \ ממטרות 

השקיה בהמטרה נחשבת לשיטה ותיקה שבה נעשה פיזור המים מעל לפני הקרקע. ההשקיה מיושמת בעזרת ממטירים המופעלים באמצעות אנרגיית המים. הממטירים הללו נעים במעגליות, כששטח הגזרה ומרחק ההשקיה נקבעים על פי רוב באופן ידני. אפשר למנות כיום שני סוגי ממטירים נפוצים שהם ממטירים עיליים וממטירי גיחה קבועים. הממטירים העיליים ניתנים להתקנה באופן ישיר מעל לבסיס נייד או צינור מוביל ולניידם ממקום אל מקום על פי צורכי ההשקיה, בעוד שממטירי גיחה הנם נייחים ומתרוממים מעל לפני הקרקע במהלך הפעלת זרם המים. רובם מגיעים כיום עם ערכה של דיזות שבאמצעותן נקבע מרחק ההשקיה. נהוג לעשות שימוש בשיטה זו בעיקר להשקיית מדשאות ומשטחים נרחבים, ו\או צמחייה הזקוקה להרטבה מלאה.

 

יתרונות ההשקיה בהמטרה- עלות הממטירים נחשבת לנמוכה בהשוואה לשיטות האחרות ועמידה לאורך זמן. כמו כן, שיטת התפעול הנה פשוטה וידידותית, קיימת אחידות בפיזור המים וגם ניתן לזהות בתוך פרק זמן קצר תקלות ובעיות שונות במערכת.

 

חסרונות ההשקיה בהמטרה- בין חסרונותיה הבולטים של ההמטרה נמנים הרטבת השוליים, דרישה ללחץ מים גבוה, השפעת הרוחות על סילון המים והגבלה בשעות ההשקיה. חסרונות נוספים כוללים פגיעה בעלווה והפרעה לטיפולים אגרו טכניים. יתירה מכך, ההרטבה הנרחבת מעודדת צימוח של עשבים שוטים.

 

השקיה בהתזה

השקיה בהתזה מיושמת באמצעות מתזים הממוקמים קרוב לפני הקרקע, זאת במטרה להשיג הרטבת השטח מלאה. השיטה מבוססת על פיזור של המים בגזרה קבועה (המתזים אינם מסתובבים) ובעוצמה נמוכה, והיא מותאמת בעיקר למשטחים בעלי תוואי צר עם צמחייה הדורשת הרטבה מלאה. בשוק קיימים כיום אינספור סוגים של מתזים שונים הנבדלים אלו מאלו בגזרת ההשקיה, בזווית ההשקיה, בספיקת המים ובמרחק ההתזה. כמו כן, בחלק מהמתזים ישנה אפשרות להחלפת דיזות לצורך שינוי גזרות ומרחקים על פי צורך.

 

יתרונות ההשקיה בהתזה- יתרונותיה של השקיה בהתזה מתייחסים בעיקר לעלויות הסבירות ולהתקנה עצמה הנחשבת לפשוטה ומהירה, מה שמוזיל את סך העלויות הכולל. כמו כן, ישנו מבחר רחב מאוד של טכניקות, מוצרים ואביזרים שונים, מה שמאפשר התאמה אופטימלית על פי צרכים. המערכת מאפשרת השקיית שטחים נרחבים, וגם ניתן לאתר ולתקן תקלות במערכת בקלות ובמהירות.

 

חסרונות ההשקיה בהתזה- בדומה להשקיה בהמטרה, שיטה זו מוגבלת בשעות ההשקיה שלה והיא איננה חסכונית במים, מה שמוביל להוצאות מים חודשיות גבוהות ומעודד צימוח של עשבים שוטים. בנוסף, אופן ההרטבה איננו אחיד.

 

השקיה בטפטוף 

שיטה זו הנה, למעשה, פטנט ישראלי והיא פותחה על ידי מהנדס המים שמחה בלאס. מדובר בשיטת השקיה פשוטה וחכמה שבה מתבצע שחרור המים באטיות ובכמויות קטנות ומדודות, בעזרת טפטפות המותקנות מעל לצינורות. היתרון הגדול של ההשקיה בטפטוף נוגע לעצם היותה חסכונית מאוד במים, כאשר כל צמח זוכה בדיוק לכמות המים לה הוא זקוק. השימוש בטפטפות מיושם בעיקר בשיחים ועצים ו\או צמחיה עם נטייה למחלות עלים. השוק מונה מבחר בלתי נדלה של טפטפות שונות, הנבדלות זו מזו בסוג, בדגם, בגודל וקצב טפטוף המים. בנוסף, ניתן לרכוש צינורות עם טפטפות מובנות במרחקים קבועים, או לחלופין לרכוש בנפרד צינורות וטפטפות ולבצע את ההתקנה באופן עצמאי על פי המרחקים הרצויים. בשוק ישנן טפטפות מווסתות הכוללות מחשבי השקיה וטפטפות ויסות. מומלץ להעדיף טפטפות מווסתות, מה שמבטיח טפטוף קצב אחיד לאורך כל השלוחה.

 

יתרונות ההשקיה בטפטוף- שיטה זו אוצרת בתוכה מעטפת רחבה של יתרונות, החל מהשקיה ישירה, חסכונית ויעילה עם חלוקת מים שווה ומדודה, ועד לעובדה שניתן לעשות בה שימוש בכל שעה משעות היממה ולשלב בה דישון באמצעות מערכת הטפטוף. מעבר לכך, בשיטה זו אין הרטבת העלווה שעלולה ליצור כר פורה להתפתחות מזיקים שונים ולעודד הופעת מחלות עלים.

 

חסרונות ההשקיה בטפטוף- מדובר בשיטה הדורשת מיומנות בהתקנה, ולפיכך כדאי שלא לנסות ולהתקינה באופן עצמאי, אלא להסתייע בחברה מקצועית. מערכת הטפטפות דורשת גם תחזוקה שוטפת בכל הקשור לניקוז המערכת וספיקת הטפטפות, מאחר ובנסיבות של סתימות במערכת הטפטפות, הן תיחשפנה רק לאחר שהצמחייה תיפגע בעקבות מחסור במים.

תכנון חכם של מערכת ההשקיה בגינה

אחד מהשלבים החשובים ביותר בתהליך להקמת הגינה הוא תכנון מערכת השקיה. תכנון חכם של מערכת ההשקיה מהווה תנאי חשוב לחיסכון במים ובמשאבים כספיים, כשמטרת העל היא התאמה נכונה של כמות המים הנדרשת לצמחיה. ישנם כמה פרמטרים שכדאי לקחת בחשבון בשלב התכנון:

 

סוג הקרקע בגינה- ניתן לסווג את הקרקע לשלוש קטגוריות עיקריות שהן קרקע קלה, בינונית- כבדה או כבדה, מאחר וסוג הקרקע מהווה את אחד המשתנים במשוואה לחישוב מנת ההשקיה הנדרשת. לדוגמה, מרווח הזמן הנדרש להשקיית מדשאות בקיץ על קרקע קלה נע בטווח שבין 7 – 3 ימים, בעוד שתדירות השקיית מדשאות על קרקע כבדה נעה בין 21 – 7 ימים. מרווח הזמן הנדרש להשקיית שיחים ועצים באדמה קלה נע בטווח שבין 14 – 7 ימים, ובאדמה כבדה 28 – 14 ימים.

 

סוג הצמחייה בגינה- השקייתם של עצים, שיחים, פרחים וירקות תיעשה על פי רוב בהתזה או טפטפות, בעוד שכרי דשא ושטחים נרחבים מומלץ להשקות בהתזה או המטרה.

 

תנאי האקלים- ישראל מתאפיינת בכמה אזורים אקלימיים שונים בהם מישור החוף, רצועת החוף, השפלה, אזור ההר, העמקים החמים, הנגב, הערבה ואילת, כאשר תצרוכת המים של הצמחייה משתנה בהתאם לאזור האקלימי בו ממוקמת הגינה. מדשאות ועצי פרי, לדוגמה, זקוקים בסביבות 3 ליטרים מים למ"ר ביום בעונת הקיץ ברצועת החוף, ואילו באילת באותה העונה יזדקקו ל- 7 ליטרים מים למ"ר ביום.

 

בקרת ההשקיה- בהגיענו לתכנן מערכת השקיה, ניצבות בפנינו שתי אפשרויות שהן: מערכת השקיה ממוחשבת או מערכת השקיה ידנית. השליטה בהשקיה במערכת הידנית נעשית על ידי פתיחה או סגירה של הברז באופן ידני, בעוד מערכת השקיה ממוחשבת כוללת מחשב השקיה המפעיל את המערכת על פי תכנית שהוגדרה מראש. בנוסף, בחלק גדול ממערכות ההשקיה הממוחשבות ישנו גם ברז ידני שניתן להפעיל במקרה של תקלה. חלק ממערכות ההשקיה הממוחשבות מתופעלות על ידי מתח קיר (AC) ואחרות באמצעות סוללה (DC). ישנן מערכות השקיה ממוחשבות השולטות על שלוחת מים אחת בלבד, ישנן מערכות שניתן לשלוט באמצעותן על מספר שלוחות מים בו זמנית.

 

ציוד השקיה צנרת- חשוב גם לתכנן נכון סוג הצנרת ציוד והשקיה בהתאם למבנה ולמרכיבי הגינה. לדוגמה, באזורי הגינה שבהם מתוכננת ממדשאה, יש להתקין ציוד התזה או המטרה, בעוד שלעצים, שיחים, פרחים, כדים ואדניות, נדרשת התקנת מערכת טפטפות. בתוך כך, יש להשכיל לתכנן מיקום ומרחקים של צינורות, את הנקודות שבהן עולה הצורך בהסתעפויות ו\או זוויות וכן הלאה. בגינות בעלות שטח נרחב, מומלץ להסתייע בתכנות הדמיה לתכנון הגינה ומערכת ההשקיה.

 

תכנון מתזים ממטרות- מיקום המתזים והממטרות בגינה דורש תכנון מראש בהתאם לגודלה וסוג הצמחים שמתכננים לשתול בה. יש לשים את הדגש על מיקום המרחקים, קצב ספיקת המים ומרחק ההתזה. בדשא למשל, כדאי לעשות שימוש בממטירי גיחה נסתרים המתרוממים בעת פתיחת המים, מה שימנע את הפגיעה בהם במהלך כיסוח הדשא.

 

תכנון מערכת הטפטפות- במהלך תכנון מערכת הטפטפות, יש לתת דגשים הן על גודל המרווח שבין הטפטפות והן על קצב שחרור המים, זאת על מנת להבטיח שכל צמח יקבל את כמות המים המדויקת. ניתן, כאמור, לרכוש צינור עיוור (צינור מוביל) ולהתקין עליו טפטפות באופן עצמאי, או לרכוש צינור עם טפטפות מובנות במרווחים הנחוצים לנו.

 

מילון מושגים בתחום ההשקיה

להלן מילון מושגים ומונחים מעולם ההשקיה ומערכות ההשקיה המסייע להתמצאות בתחום:

 

מערכת השקיה- כלל האביזרים וחלקי המערכת כמכלול שלם, המאפשרים שליטה בהזרמת המים אל השטחים המושקים, בהם מחשב ההשקיה, בקר ההשקיה, קוצב ההשקיה, המסנן, וסת הלחץ ועוד.

 

מסנן- מכשיר המשמש לסינון המים ומותקן בראש מערכת ההשקיה לצורך הגנה על אביזרי המערכת מפני סתימות במערכת הטפטוף או ההמטרה המכנית.

 

בקר השקיה- מכשיר המאפשר לקבוע את מנת ההשקיה הרצויה על בסיס יחידת זמן.

 

קוצב השקיה- מכשיר המאפשר לקבוע את כמות מים להשקיה על בסיס מטר קוב לשעה.

 

וסת לחץ- מכשיר המותקן לפני מערכת הטפטוף ומשמש לוויסות לחץ המים.

 

מפחית לחץ- מכשיר המותקן על פי רוב לפני אביזרי המערכת ומשמש להפחתת לחץ מים גבוה.

 

מחשב השקיה- מכשיר המאפשר לקבוע את מינון ההשקיה הנכון, תוך התייחסות למגוון רחב של פרמטרים כגון על פי יחידות זמן, ליטרים ליחידות שטח ו\או זמן, מינון מנות דשן וכיוצא באלו. ניתן להפעלה באמצעות צינורות פיקוד מרחוק, אלחוט, גששים ועוד. אפקטיבי לצרכים חקלאיים, גינון ציבורי ושטחים גדולים.

 

משאבת דשן- משאבה היונקת דשן או כל חומר אחר ומעבירה אותו אל זרם המים בשעת ההשקיה.

 

מז"ח (מניעת זרימה חוזרת)- מכשיר שנועד למנוע מצב שבו החומר זורם בחזרה למערכת המים בשעת הפסקת מים.

 

ספיקת מים- כמות המים הזורמת ביחידת זמן מוגדרת דרך המערכת, טפטפת, ממטרה, צינור או כל אביזר אחר.

 

טיפים והמלצות להשקיה נכונה

  1. יש להקפיד על השקיה בהתזה או המטרה בשעות ללא רוח, ועדיף בשעות הבוקר המוקדמות

והלחות, שאז ההשקיה חסכונית יותר וגם מונעת התפתחות של מחלות. כמו כן, מומלץ שלא להשקות

את הגינה ביום חמסין אלא ביום המחרת, היות וההשקיה בחמסין אפקטיבית פחות.

  1. כשמדובר בהשקיה בהתזה או המטרה, חשוב לוודא השקיה של מדשאות וצמחים בלבד ולא של

שטחי מדרך, כבישים, שבילים וכן הלאה.

  1. יש לקבוע את מנות השקיה בהתאם לאזור האקלימי, סוג הקרקע בגינה, סוג הצמחייה ועונות השנה

בשל ההבדלים בצריכת המים על פי הפרמטרים הללו.

  1. מומלץ לבדוק את מערכת ההשקיה לפני כל השקיה, בזמן ההשקיה ולאחריה. כמו כן, רצוי לנקות את

המסנן אחת לחודשיים לכל הפחות ולערוך בדיקת תקינות למערכת על ידי אנשי מקצוע בתדירות של

פעמיים בשנה.

  1. באופן כללי, גינה צעירה שזה עתה נשתלה דורשת השקיה בתדירות גבוהה יותר בהשוואה גינה

בוגרת, ובפרט בעונת הקיץ. באזורים בעלי הצללה, ניתן לצמצם את כמויות ותדירות ההשקיה על פי

הצורך.

  1. באדמות קלות ו\או חוליות, מומלץ שההשקיה תחולק למחזורים קצרים בתדירות גבוהה יותר למניעת

חלחול המים לעומק, בעוד שלעצים כדאי לקבוע זמן השקיה ממושך יותר לצורך החדרת המים עד אל

עומק השורשים, ובפרט כשמדובר בעצים צעירים. באדמות קלות רצוי גם לזבל בקומפוסט לשיפור

אחיזתם של המים והדשנים.

  1. יובש בדשא עשוי על פי רוב להעיד על פיזור מנות המים באופן בלתי אחיד. בנסיבות הללו, רצוי

לבדוק את תקינותם של המתזים והממטרות.

 

תקלות אופייניות במערכת ההשקיה

הבאנו להלן כמה מהתקלות האופייניות והנפוצות ביותר במערכת ההשקיה:

 

מערכת ההשקיה איננה פועלת- בנסיבות הללו, מומלץ לבדוק תחילה אם הידית של הברז הראשי אכן פתוחה. מומלץ לבדוק גם את תפקודם של המחשב או הבקר וכן את הברזים ההידרוליים או החשמליים.

 

ירידת לחץ המים- יש לבדוק את המסנן ולנסות ולאתר פריצות נסתרות, סתימות ונזילות.

 

שבירה של מתזים וממטרות- כדאי לבדוק את גובה המתזים והממטרות ומיקומם ביחס לפני השטח. יש לגזום את הדשא והצמחייה בסמוך לפיזור הממטרות למניעת פגיעה ממכסחת הדשא.

 

התנתקות של צינורות- יש לבדוק את תפקודם של מקטין הלחץ ו\או וסת הלחץ.

השתנקות של מערכת ראש הבקרה- במקרים שבהם מערכת ראש הבקרה מרעישה, רועדת או נשנקת, מומלץ לבדוק את תקינות הברזים והיתכנות של עודף לחץ בכניסה.

 

מחירון למחשבי השקיה ומערכות השקיה, וסתי לחץ ומסננים

טווח מחירים תיאור המוצר סוג המוצר
150 – 130 ₪ לערכה מערכת השקיה אוטומטית ללא חשמל או משאבות. המערכת פועלת על פי חוק הכלים השלובים. הערכה כוללת מיכל מים גמיש בנפח של 10.5 ליטרים, צינור PVC באורך 5 מטרים, מחבר דו כיווני לצינור, 6 טפטפות מתכווננות, קלמרה מפלסטיק, בורג ואום לצורך תליית מאגר המים ופקק לסוף הצינור. קיט השקיה אוטומטי מבית חברת Garland אנגליה
629 – 599 ₪ למערכת השקיה מערכת השקיה חד קווית מבית המותג Hunter ארה"ב המגיעה עם שנתיים אחריות. המערכת מאפשרת מגוון אפשרויות השקיה שונות ואידאלית להשקיית מרפסות, ערוגות גינות. המערכת כוללת כניסה ויציאה עם הברגה בקוטר "3/4, ברז כדורי "3/4, בקר השקיה חד קווי מדגם NODE, בקר IP-68 אטום למים, וסת לחץ + מסנן וארון הגנה משוריין עשוי מפוליאסטר. מערכת השקיה חד קווית מתוצרת Hunter ארה"ב
3,259 – 3,199 ₪ למערכת השקיה מערכת השקיה חד קווית "3/4 מבית חברת ברמד + דישון. המערכת כוללת בקר חד קווי, משאבת תפן שחורה, ארון הגנה, ברז כדורי ראשי ידני, בקר השקיה חד קווי, מז"ח, וסת לחץ ומסנן. טווח ספיקות החל מ- 50 ליטרים ועד 2500 ליטרים. מערכת ההשקיה מתאימה לגינות בינוניות וגדולות. מערכת השקיה חד קווית + דישון מתוצרת ברמד
3,259 – 2,499 ₪ ליחידה בקר השקיה מתקדם המיועד להפעלת מערכות השקיה באופן אוטומטי וללא כל צורך בחיבור אל רשת החשמל. הבקר מופעל על ידי סוללות וניתן לעשות בו שימוש עד 6 ברזים חשמליים, כאשר לכל ברז תכנות עצמאית עם בחירה לתכנות מחזורית או לפי ימי השבוע. אידאלי להשקיית מדשאות ופרחים, גינות גג ואדניות בהמטרה או בטפטוף. מחשב גלקון מדגם DC6 עם 3 ברזים חשמליים
1,350 – 1,290 ₪ ליחידה מחשב השקיה Wi Fi מדגם AC-12 תוצרת Hunter ארה"ב. מחשב השקיה המתקדם בעולם הכולל 12 תחנות וניתן להפעלה מכל מקום ברחבי העולם באמצעות סמארטפון או מחשב. מחובר דרך האינטרנט לתחנת חיזוי מזג האוויר להשקיה אופטימלית וחיסכון במים. מאפשר דרך האינטרנט זיהוי דליפות וניטור הפסקות ותקלות מכל מקום ברחבי העולם ובכל זמן. מחשב השקיה Wi Fi מתוצרת Hunter ארה"ב
159 – 149 ₪ ליחידה ברז חשמלי תלת גידי מדגם "1DC מבית חברת Garland אנגליה, עם קוטר הברגה "3/4, לחץ עבודה בטווח של 4.5 – 1.5 אטמוספרות וטווח ספיקות בין 2,500 – 150 ליטרים לשעה. ברז חשמלי תלת גידי מבית חברת Garland אנגליה
219 – 209 ₪ ליחידה מגוף סעפת חשמלי מסוג "1DC מבית חברת טופגן ברמד + רקורד, עם קוטר הברגות של כניסה ויציאה "1. מתאפיין במתח רציף של 24V-AC וכולל סגירה מכנית. תחום לחצי עבודה שבין 10 – 0.9 אטמוספרות וטווח ספיקות של 100 עד 4000 ליטרים לשעה. ברז סעפת חשמלי מבית חברת ברמד טופגן
60 – 56 ₪ ליחידה וסת לחץ קווי בקוטר פנימי של "3/4. מווסת את לחץ המים ל- 1.4 אטמוספרות. מונע הצפות בעציצים, חלקות וערוגות בקווי השקיה קצרים בעלי כמות נמוכה של טפטפות. אידאלי לשימוש בספיקות מים נמוכות. וסת לחץ קווי מבית חברת נטפים
260 – 255 ₪ ליחידה וסת לחץ "1 מדגם PRV- 05 להקטנת לחץ ישיר של טפטפות בגן הנוי. וסת הלחץ עשוי מפלסטיק מחוזק ומתאפיין בחוזק מכני גבוה וביצועים הידראוליים מעולים. כולל אטם אלסטי ואטם שינוק מיוחד, לצורך התמודדות מיטבית עם מצבי ספיקות הקרובות לאפס. אינו תלוי בתנודות לחץ המעלה ו\או תנודות הצריכה. ניתן לכיול ולהתקנה בצורה אנכית או אופקית. וסת לחץ "1 מבית חברת ברמד
350 – 340 ₪ ליחידה מסנן מים שחור אלכסוני "1 עם רשת סינון 120 והברגות חוץ בקוטר "1. בעל ספיקה מרבית של 5000 ליטרים לשעה, לחץ עבודה של עד 6 אטמוספרות, ואידאלי להרכבה בגינה במערכות השקיה. מסנן מים "1 מבית חברת מש עמיעד
50 – 40 ₪ לפריט מסנן מים אפור בקוטר "3/4 עם רשת סינון 120 וללא ברז. בעל הברגות חוץ בקוטר של "3/4 ומותאם להתקנה במערכות השקיה לגינה. מתאפיין בלחץ עבודה מקסימלי של 4 אטמוספרות וספיקה מרבית של 4000 ליטרים לשעה. מסנן מים אפור בקוטר "3/4 מבית חברת מש עמיעד
220 – 212 ₪ לפריט ווסת + מסנן בקוטר "1 המכויל ללחץ של 1.4 אטמוספרות. עם הברגת פנים ורקורד פריק ביציאה בקוטר "1, וכן רשת סינון עשויה מנירוסטה. בעל ספיקות בתחום שבין  3,000 – 100 ליטרים לשעה. קל מאוד להרכבה ואידאלי להתקנה בראשי השקיה לגינה. ווסת + מסנן "1 מבית חברת ברמד
220 – 212 ₪ לפריט ווסת + מסנן בקוטר "1 מסדרת טופגן המכויל ללחץ 2.5 אטמוספרות. כולל רקורד פריק והברגת פנים ביציאה בקוטר של "1 ורשת סינון עשויה מנירוסטה. בעל ספיקות בטווח שבין  3,000 – 100 ליטרים לשעה. אידאלי להתקנה בראשי השקיה לגינה ופשוט מאוד להרכבה. ווסת + מסנן "1 מתוצרת ברמד
120 – 110 ₪ ליחידה ערכת השקיה חכמה הכוללת מיני ממטרות מובנות ומתאימה לכל גינה. מתאפיינת בהתקנה פשוטה ומהירה ונחשבת לאלטרנטיבה החדשנית לצינור ההשקיה הסטנדרטי. ערכת השקיה מבית חברת דילמה

 

מחירון לצנרות טפטוף והמטרה

טווח מחירים תיאור המוצר סוג המוצר
60 – 55 ₪ לגליל באורך 25 מטר צינור טפטוף חום מדגם D5000 המתאפיין עמידות גבוהה לאורך זמן בפני קרינה אולטרה סגולה. בגוון חום לצורך השתלבות מלאה עם הנוף. צינור טפטוף מדגם D5000 מבית חברת הידרו
340 – 330 ₪ לגליל באורך 50 מטר צינור פוליאתילן שחור דו שכבתי עם מעטפת לבנה להגנה בפני קרני השמש. עמיד בפני היווצרות של ירוקת בתוך הצינור. בעל לחץ עבודה מרבי של עד 4 אטמוספרות ואידאלי להשקיית גינות נוי, גינות גג ומרפסות. צינור פוליאתילן דו שכבתי מבית חברת הגרעין
570 – 560 ₪ לגליל באורך 50 מטר צינור פוליאתילן קשיח להולכת מים ולהשקיית גינות נוי. מתאפיין בעמידות ללחץ עבודה של 10 אטמוספרות. צינור פוליאתילן קשיח מבית חברת הגרעין
570 – 560 ₪ לגליל צינור גינה משוריין "1/2 מבית המותג TRUPER. הצינור עשוי שלוש שכבות וכולל מחברי נחושת. משווק עם אחריות לשנה על ידי חברת מולטיטול. צינור גינה "1/2 מבית חברת TRUPER מקסיקו
90 – 80 ₪ לגליל באורך 25 מטר צינור טפטוף חום בקוטר של 16 מ"מ עם טפטפות מתווסתות (כמות מים אחידה לאורך כל הצינור) בספיקה מרבית של 1.6 ליטרים לשעה ומרווחים בני 50 ס"מ בין הטפטפות. מכיל UV להגנה מנזקי השמש ועמיד לשנים רבות. צבעו החום משתלב היטב עם גוון הקרקע והנוף ואידאלי להשקיית גינות נוי, ערוגות פרחים ושיחים. צינור טפטוף מבית חברת טקנט
90 – 82 ₪ לגליל באורך 50 מטר שלוחת טפטוף בצבע חום בקוטר 16 מ"מ עם מווסת טפטפות. בעל ספיקת מים סטנדרטית של 2.2 ליטרים לשעה ומרווחים של 50 ס"מ בין הטפטפות. הגוון החום משתלב היטב עם הנוף. שלוחת טפטוף מבית חברת טולס פור יו
26 – 12 ₪ ליחידה מסעף מעבר בצבע חום המותאם ייעודית לשלוחות טפטוףP-F . מתאים לצנרת בקוטר 20 – 16 מ"מ ודופן בעובי שבין 1.2 – 0.9 מ"מ. מתאפיין בלחץ עבודה של PN 4, הרכבה פשוטה ומהירה, נוחות בשימוש ואמינות החיבור לאורך זמן. מסעף מעבר מבית חברת פלספיט
10 – 5 ₪ ליחידה מצמד הברגת חום המותאם ייעודית לצנרת טפטוף מסוגP-F . מיועד לצנרת בקוטר 16 מ"מ. הרכבה קלה ומהירה ועמידות לאורך זמן. מצמד הברגת חוץ מבית חברת פלספיט
30 – 28 ₪ למארז של 10 יחידות זווית שן בזווית 90 מעלות, שמטרתה לחבר צינורות טפטוף בקוטר של 16 מ"מ. זווית שן מבית חברת נטפים
30 – 25 ₪ ליחידה בקוטר של 20 מ"מ זווית הברגת פנים דרג 16 המיועדת לצנרת קשיחה ועמידה בפני לחצים גבוהים במיוחד. בעלת לחץ עבודה של PN16 ומשווקת במידות בטווח שבין 63 – 20 מ"מ. כוללת אישורי התקן מטעם מכון התקנים הישראלי ועומדת בתקנים הבינלאומיים. זווית הברגת פנים מבית חברת פלספיט
60 – 53 ₪ ליחידה ממטיר גיחה מדגם MP1000 עם רדיוס השקיה עד 4.6 מטרים והיקף התכוונות עד 210 מעלות. אידאלי להשקיית מדשאות ומתאים במיוחד לאזורים המתאפיינים ברוחות חזקות. בעל וניצולת השקיה אופטימלית וחסכוני במים. לחץ עבודה סטנדרטי של 2.7 אטמוספרות וטווח ספיקות שבין 169 – 42 ליטרים לשעה. ממטיר גיחה מבית חברת Hunter ארה"ב
40 – 30 ₪ ליחידה מתז גיחה מדגם VAN6 המתאים להשקיית מדשאות ציבוריות ופרטיות, וכן שיחים, פרחים וערוגות. בעל גזרת התזה מתכווננת בטווח שבין

360 – 0 מעלות, מרחק התזה של 1.2 עד 1.8 מטרים ולחץ עבודה של

4 – 3 בר.

מתז גיחה מבית חברת RAIN BIRD ארה"ב
109 – 99 ₪ ליחידה ממטיר גיחה מדגם SUPER PRO להשקיית מדשאות וגינות נוי. ממטיר הגיחה בגובה 12.7 ס"מ וכולל אפשרות כוונון של 90, 180 ו- 360 מעלות, לחץ עבודה בטווח שבין 1.37 ל- 4.82 והמטרה ברדיוס שבין 7.3 ל- 13.4 מטרים. ממטיר גיחה מבית חברת K RAIN ארה"ב
25 – 19 ₪ ליחידה ממטיר פטיש מדגם DY-6012 + דקר פלסטיק לנעיצה בקרקע. הממטיר כולל חיבור אוניברסלי לצינורות גן, ספיקה של כ- 600 ליטרים מים בשעה, המטרה ברדיוס שבין 4 ל- 10 מטרים ואפשרות לכוונון גזרה

ב- 360 מעלות.

ממטרת פטיש ניידת מבית חברת הגרעין
50 – 46 ₪ ליחידה ממטרה מפלסטיק הכוללת 3 זרועות אלומיניום וכניסת צינור מים בקוטר "3/4. המטרה ברדיוס של עד 5 מטרים ואפשרות לכוונון גזרה

ב- 360 מעלות. הממטרה עובדת בלחץ שבין 40 ל- 50 PSI ומשווקת עם שנת אחריות על ידי חברת מולטיטול בע"מ.

ממטרה עם זרועות אלומיניום מבית חברת TRUPER PRETUL מקסיקו
115 – 110 ₪ ליחידה ממטרה רב תכליתית מדגם 8654, הכוללת 6 תכניות השקיה ומתאפיינת באפקט הגשם (מחקה אפקט של גשם טבעי) להשקיה עדינה ואחידה וללא שלוליות. עמידה מאוד בפני זעזועים ופגעי מזג האוויר, קלה מאוד לשימוש ומותאמת להשקיית גינות קטנות ובינוניות. ממטרה רב תכליתית מבית חברת קלבר

 

מחירון לאביזרי השקיה וציוד נלווה

טווח מחירים תיאור המוצר סוג המוצר
95 – 89 ₪ ליחידה אקדח התזה ממתכת בעל ראש מתכוונן ומסתובב והדק אחורי יוקרתי. מתאפיין ב- 10 מצבים להשקיה ומתאים עבור כל סוגי ההשקיה. עמיד ביותר ונוח מאוד לשימוש. אקדח התזה מתכוונן מבית חברת פל ים
1,250 – 1,200 ₪ ליחידה משאבת דישון מקצועית מסדרת MixRite דגם 005-PR. מיועדת להתקנה מעל ראשי מערכת עם מחבר בקוטר 3/4. כוללת מז"ח (מונע זרימה חוזרת) פלסטיק ואידאלית לדישון והדברה בחקלאות וגינון. עשויה מחומרים העמידים לאורך זמן בפני אבנית, קורוזיה, חומרי דישון והדברה. מתאפיינת בהתקנה קלה ומהירה, חסכונית בהפעלה ואחזקה נוחה.  משווקת עם אחריות לשנתיים על ידי חברת נטפים. משאבת דשן מקצועית מבית חברת תפן
50 – 45 ₪ לבקבוק של 300 מ"ל נוזל שמתאפיין בערכי חומציות קבועים מראש ברמה 4.01 PH ומשמש לסנכרון מד החומציות הדיגיטלי. תמיסה איכותית שמספיקה לביצוע עשרות כיולים ומסייעת לחקלאי או לגנן לוודא שקריאת החומציות של מד החומציות הדיגיטלי אכן אמינה ומדויקת. תמיסה לכיול מד חומציות מבית חברת גרושופ
7 – 3 ₪ ליחידה מפתח כוונון המשמש לכוונון רדיוס ההשקיה. מדובר במפתח Allen הכולל שתי לולאות אצבע לאחיזה נוחה, כשבצדו הנגדי ישנו מפתח המשמש לכוונון זווית ההשקיה. מפתח זה מותאם עבור כל סוגי הממטרות מבית חברת HUNTER. מפתח כוונון לממטירי HUNTER
410 – 390 ₪ לגלגלת גלגלת אוטומטית רב שימושית עם זרנוק מים באורך של 20 מטרים, סט מחברים ומתקן תליה לקיר. המערכת כוללת מנגנון קפיצי אוטומטי להחזרת הצינור לכלי הקיבול שלו, מה שהופך את השימוש לפשוט וידידותי. המוצר משווק עם אחריות לשנה מטעם חברת הגרעין. גלגלת אוטומטית מבית חברת Green
75 – 69 ₪ לפריט מנקב צנרת סטנדרטי מדגם R4-K7 הכולל בקצהו האחורי נועץ \ סכין 7.5 מ"מ לתחיליות. מנקב צנרת מבית חברת הגרעין
74 – 68 ₪ ליחידה סולונואיד מדגם S-390-2W-NC הנו מכשיר המשמש להקטנת לחצי מעלה גבוהים מהרצוי במערכות השקיה ללחצי מים נמוכים יותר. מדובר במכשיר שניתן להתקינו באופן ישיר מעל לבסיס דו-דרכי או מכסה המגופים ההידרוליים וניתן לשלבו בלולאות פיקוד יחד עם אביזרים נוספים. מתאפיין בצריכת חשמל נמוכה, פעולה אמינה לאורך שנים ורגישות נמוכה לשינויי מתח ולכלוך. סולונואיד מבית חברת ברמד
25 – 20 ₪

למחבר הברגה

מחבר הברגה פנים \ חוץ 1" מדגם רקורד. המחבר עמיד בפני לחצים מרביים של 16 אטמוספרות ומיוצר עם אטמים, כך שאין צורך בטפלון למניעת נזילות. מתאפיין בחיבור קל ומהיר למערכות השקיה ולראשי מערכת. מחבר הברגה מבית חברת פל ים בע"מ
25 – 20 ₪

למפצל

מפצל מקצועי עמיד וקשיח בקוטר 4\3"- 1" למינור גינה. המפצל כולל ברז לכול יציאה ומשווק עם אחריות לתקופה של 3 חודשים על ידי החברה. מפצל לצינור גינה מבית חברת הידרוסיסטמס
25 – 20 ₪ ליחידה אקדח התזה עם חיבור מהיר לצינור גינה. אקדח ההתזה עשוי ממתכת וכולל 10 מצבי זרימה עם זוויות מתכווננות. מוצר חזק מאוד ועמיד לאורך זמן. משווק עם אחריות לתקופה בת 3 חודשים מטעם החברה. אקדח התזה מבית חברת פל ים בע"מ
170 – 150 ₪ ליחידה צינור ערפול מדגם dy8311 הכולל ראש מתכוונן עם שני מתזים. הצינור מהווה פתרון אופטימלי לצינון וערפול גינות בתקופת הקיץ. מחוזק באלומיניום גמיש כדי שניתן יהיה לכרוך אותו לעצים, לעמודים ואלמנטים שונים נוספים בגינה ללא כל צורך באמצעי תליה. נייד מאוד, וניתן להעברה בקלות ממקום למקום. צינור ערפול ראש מבית חברת CUT
460 – 450 ₪ ליחידה מונע זרימה חוזרת מדגם RP-500 בקוטר חיצוני של 1 צול. מז"ח פלסטיק ללחץ עבודה עד 10 בר וטמפרטורות עבודה שנעות בין 45 – 0.5 מעלות צלזיוס. עמיד בפני קרני UV. מונע זרימה חוזרת מבית חברת אר"י ישראל
139 – 129 ₪ ליחידה צינור קפיצי באורך של 15 מטרים הנמתח וחוזר למקומו בתום השימוש. עשוי פוליאוריתן וניחן בתכונות קפיציות אשר נשמרות לאורך זמן. הצינור כולל אקדח התזה במגוון מצבים ואביזרי חיבור ומהווה את הפתרון האופטימלי להשקיה נוחה, ובפרט במקומות הקשים להנגשה. קפיצינור מבית חברת HOME360
60 – 51 ₪ לחיישן חיישן השקיה לכדים ועציצים בגינות ומרפסות, המסמן כשהאדמה יבשה ועולה הצורך בהשקייתה. יש להכניס את החיישן אל תוך קרקע העציץ עד לאמצע בית השורשים ולהשקות את האדמה בכל פעם שגוון החיישן משנה את צבעו מירוק ללבן. חיישן השקיה לעציץ מתוצרת rapitest
120 – 115 ₪ לדקר דקר דיגיטלי מתוצרת rapitest לבדיקת רטיבות הקרקע. הדקר באורך של 16.5 ס"מ וכולל סקלה דיגיטלית בטווח שבין 10 – 0 להצגת רמת רטיבות האדמה בעומק הקרקע. המוצר מגיע עם חוברת המלצות השקיה עבור 150 גידולים. דקר דיגיטלי לבדיקת רטיבות הקרקע

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.