המדריך לחידוש חדרי מדרגות בבתים משותפים: ליטוש מרצפות מקצועי

חדרי המדרגות של בנייני המגורים חשופים לתנועה מתמדת מצד הדיירים והמבקרים במקום, ולפיכך בעלי פוטנציאל גבוה לשחיקה ובלאי מהיר. במהלך השימוש השוטף ולאורך הזמן, מרבית מסוגי המרצפות יצברו לכלוך שיתווסף בהדרגה לכדי שכבה שתקנה לרצפה מראה בלוי, ישן, מהוה וחסר ברק. לעתים קרובות ישנה גם ספיגה של נוזלים וחומרים שונים, תופעה הגורמת לאיכול שיטתי של החומר ממנו עשויות המרצפות. במסגרת השיפוץ הכללי של בתים משותפים, אחת מהאופציות שעולה ונשקלת בדרך כלל היא החלפת הריצוף הקיים בריצוף חדש, אם באמצעות פירוק האריחים הקיימים והחלפתם בריצוף חדש ואם באמצעות הדבקת אריחים מעל לריצוף קיים. בשני המקרים מדובר בעבודה מורכבת וממושכת שמסתכמת בהוצאה לא מבוטלת. עם זאת, לעתים קרובות ניתן להציל את הריצוף הקיים על ידי ליטוש ושיוף השכבה העליונה וחשיפת שכבה חדשה ונקייה, שאותה מצפים בסילר מיוחד, כשבתום התהליך מתקבלת רצפה מלוטשת במראה חדש לחלוטין.

 

טכניקות לליטוש מרצפות ישנות בחדרי מדרגות

ניתן למנות כמה טכניקות שונות לליטוש מרצפות ישנות בחדרי מדרגות, כששיטת הליטוש נבחרת על פי מספר שיקולים כגון סוג חומר הגלם שממנו עשויות המרצפות ומצבן הקיים. להלן טכניקות הליטוש הנפוצות ביותר כיום:

ליטוש ידני עדין- הליטוש הידני מהווה טכניקה המותאמת בעיקר למרצפות ישנות מאוד ו\או עשויות מחומר עדין. תהליך הליטוש מיושם באמצעות נייר ליטוש וחומר מיוחד שנועד לסייע לשיוף העדין של שכבת הריצוף העליונה. ליטוש עדין אפשרי ליישום גם בעזרת מכונת פוליש המצוידת ברשת יהלום ומותאמת לשיוף רגיש ועדין של מדרגות ישנות ושחוקות במיוחד.

ליטוש יהלום- ליטוש יהלום מיועד בעיקר לרצפה שניזוקה מאוד מחומרים כימיים ובלאי מצטבר. התהליך מורכב מהשחזת שכבת הריצוף העליונה לצורך הסרת כתמים עיקשים, שריטות, חספוס ושחיקת הרצפה בעקבות גרירת ריהוט וחפצים כבדים. הליטוש עושה שימוש בדסקיות יהלום שמסירות את הרובד העליון שעוביו כ- 0.5 מקרון עד לחשיפת השכבה החדשה. במידה וישנם ברצפה חורים וסדקים, כדאי לשלב בתהליך הליטוש תיקונים בדבק שיש לצורך הקניית אחידות למשטח ושדרוג משמעותי של המראה הסופי.

ליטוש באבן- טכניקת ליטוש זו נחשבת לאגרסיבית והעמוקה מבין כל הטכניקות הקיימות כיום בתחום, והיא משמשת, בין השאר, לאיטום המרווחים שבין המרצפות (פוגות), ליישור רצפות עם הפרשי גובה ולהקניית מראה אסתטי של משטח אחיד ונטול פוגות. ליטוש זה כולל כמה דרגות ליטוש שונות בהתאם לסוג המרצפות ומצבן, והוא מתאים, אמנם, למרבית מסוגי השיש והאבן, תוך כדי הקניית גימור במראה מושלם, אך כדאי לקחת לתשומת הלב שמדובר בטכניקה המלווה באבק רב.

 

ליטוש מדרגות: תהליך היישום

בין אם נבחרה טכניקה כזו או אחרת לליטוש המדרגות, תהליך היישום בכל השיטות הנו על פי רוב זהה ומונה מספר שלבים:

הכנת הרצפה לפעולת הליטוש- הכנת הרצפה לקראת פעולת הליטוש מתחילה בכרסום עדין של הפוגות (המרווחים) שבין האריחים במשטח. הרחבת החריצים מאפשרת את שאיבת כל הלכלוך שהצטבר בתוכם, זאת באמצעות שואב מיוחד המותאם לפעולה ספציפית זו.

איטום הפוגות עם דבק ייעודי- השלב הבא מורכב ממריחת דבק ייעודי בתוך החריצים שהורחבו. פעולה זו מבטיחה שהליטוש לא יוביל להיפרדות מבנה הריצוף הקיים או יגרום לנזקים אחרים. יש להתאים את סוג ומרקם הדבק לסוג וגוון האריחים, למניעת הבדלי מרקם וצבע ולהקניית מראה אחיד. בתום איטום הפוגות נדרשת המתנה של שעות ספורות עד לייבוש הדבק באופן מלא.

שלב הליטוש הלכה למעשה- הליטוש עצמו מתבצע באמצעות מכונת ליטוש שעליה מורכבים יהלומי גריסה עבים. פעולת הליטוש נועדה ליצור משטח חלק בגובה אחיד, ודורשת מיומנות גבוהה תוך כדי עשיית שימוש בציוד מקצועי וחדיש, למניעת שיוף בלתי אחיד והתהוות של גבשושיות במרקם הרצפה.

חזרה על פעולת הליטוש- החזרה על פעולת הליטוש מתבצעת במספר שלבים, תוך כדי הפחתה הדרגתית בעוביו של היהלום שבמכונת הליטוש, החל מיהלום גס ועבה ועד ליהלומים העדינים והדקים ביותר, וככל שפעולת השיוף מיושמת במספר רב יותר של שלבים, כך תהיינה תוצאותיו של הליטוש מרשימות ביותר, כאילו הוחלף הריצוף באריחים חדשים לחלוטין. ראוי לציין שבשלב זה נמדדת רמת מקצועיותו של בעל המקצוע, היות ופעולת ההשחזה החוזרת היא זו שקובעת את איכות הליטוש ורמת הגימור.

הברקת הרצפה- מדובר בשלב האחרון הניתן ליישום במספר אופנים שונים בהתאם להעדפותיו ובחירתו של הלקוח, החל מציפוי הרצפה בסילר במרקם מט או מבריק לאיטום המשטח ולהגנה מפני חומרים ונוזלים שונים, ועד לציפוי בפוליש ווקס, פוליש קריסטלי או פוליש אקרילי.

להמשך קריאת חומר מקצועי על אחזקת מבנים..

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.