המדריך לחידוש חדרי מדרגות בבתים משותפים: ניקוי בקיטור ולחץ מים

ניקיון חדרי מדרגות על בסיס תחזוקה שוטפת משמר, אמנם, את המראה הנקי הכללי של הבניין, אולם לאורך השנים סופגות הרצפות לכלוך עיקש וכתמים מסוגים שונים אשר אינם יורדים באמצעים הרגילים, כגון כתמי נוזלים משקיות אשפה נוטפות, כתמי משקאות כמו קפה או משקאות קלים עם צבעי מאכל, וכן מסטיקים, צבע וחומרים דביקים. גם הרחבה החיצונית שמסביב למבנים והחנייה המשותפת סופחת במרוצת הזמן מכתימים מסוגים אלו, זאת בנוסף לאבנית, לשלשת ציפורים, תחמוצת אבן, תפרחת אבן, ירוקת צמחייה, עובש, חלודה, גרפיטי ונזקי טבע שונים. ניקוי בקיטור וניקוי בלחץ מים גבוה נחשבות לשתי דרכים אקולוגיות, חכמות ויעילות במיוחד לשטיפת משטחים הסובלים מלכלוך עמוק ונזקקים לניקוי יסודי, שאין ביכולתם של האמצעים הקונבנציונליים לספק באופן אפקטיבי.

 

ניקוי בלחץ מים גבוה (גרניק)

ניקוי בגרניק או ניקוי בלחץ מים גבוה מוגדר כפתרון יעיל, אקולוגי וזול לניקוי, שטיפה והסרת לכלוך קשה. המושג "גרניק" מהווה, למעשה שם גנרי של מכונות שטיפה בלחץ מים מבית מפעלי karcher גרמניה המדורגים במקום הראשון בתחומם ברחבי העולם. מכונת השטיפה גרניק נחשבת למהירה יותר ויסודית יותר, ומותאמת מצד אחד למשטחים גדולים ו\או כאלו שמתאפיינים בלכלוך עיקש, לרבות כתמי בוץ, שומן, צבע לשלשת ציפורים, פרש עטלפים ועוד, ומנגד גם לפינות ואזורים הקשים לגישה ולניקוי באמצעים אחרים. ישנן מכונות שטיפה גרניק הניתנות להפעלה בלחץ גבוה של מים קרים בלבד בעוד שאחרות פועלות בלחץ גבוה של מים קרים וחמים, בהתאמה לאובייקט אותו מנקים.

 

יתרונות הניקוי בגרניק

מכונת השטיפה גרניק מתאפיינת במעטפת רחבה של יתרונות שונים: המכשיר ידידותי למשתמש להפעילו בקלות ללא כוח פיזי. הוא מתנייד על גלגלים ומאפשר שליטה בכמות ובעוצמת המים היוצאים מהמכשיר. באמצעותו ניתן לשטוף כל משטח כמעט, החל משטיפת מרצפות, חצרות וחניות, דרך שימוש להסרת לכלוך עיקש וכתמים שנוצרו במהלך בנייה ושיפוצים, וכלה ברחיצת לוחות אלומיניום, לוחות פלדה, עץ, דשא סינתטי וכן הלאה, ללא חשש לנזק לאלמנטים במבנה. הניקוי נעשה על ידי התזת מים חמים או קרים בלחצים אטמוספריים גבוהים במיוחד של כמאתיים בר. רק לצורך השוואה, ניתן לציין שמכונות השטיפה בלחץ לשימושים ביתיים פועלות בלחצים שבין 2-4 בר בממוצע. עוצמת זרמי המים הגבוהה מאפשרת חדירה לכל החריצים והנקבוביות וסילוק הזוהמה שהצטברה בהם לאורך הזמן. מכונת שטיפה בלחץ משמשת, בין השאר, לניקוי מרצפות וקירות פנים וחוץ, ניקוי תקרות ומשקופים וכן ניקוי מדרכות, בטון, גרנוליט, פסיפס, סוככים, דקים וכל לכלוך שניתן בדרך כלל להסרה באמצעים אגרסיביים בלבד, זאת ללא שימוש בחומרים רעילים או מזהמים.

 

ניקוי בקיטור

הניקוי בקיטור מיושם על ידי התזה של קיטור נקי לחץ גבוה ובטמפרטורה שנעה בטווחים שבין 120 מעלות צלזיוס ל- 400 מעלות צלזיוס, זאת המטרה לרכך ולהמס לכלוך קשה שניתן על פי רוב להסרה באמצעים וחומרים אגרסיביים בלבד. שוק המכשירים הביתיים מציע אינספור מכשירים לניקוי בקיטור, אולם אלו מגיעים ללחצים של 5 בר לכל היותר, הספק של עד 2,000 ואט ודוד מים חמים בנפח נמוך שבין 0.25-1.0 ליטר, בעוד שהערכות התעשייתיות עשויות להגיע ללחצים של עד כמה מאות אטמוספרות ומתאפיינות בהספק של מעל ל- 3 קילו ואט, מה שיוצר את ההבדל בין מכשירים לשימוש ביתי לבין ערכות לשימוש מקצועי תעשייתי. הניקוי בקיטור כולל מגוון לא מבוטל של יתרונות שונים, כמו עובדת היותו אקולוגי וידידותי לסביבה, תוך שהוא מעניק למשטח חיטוי מלא מחיידקים, וירוסים, פטריות ומיקרואורגניזמים שעמידים לטמפרטורות גבוהות, זאת ללא עשיית שימוש בכימיקלים רעילים, כמו לדוגמה אקונומיקה. מדובר בטכניקת ניקוי מהירה, חסכונית ויעילה מאוד ביחס לשיטות אחרות, שמתאפיינת בייבוש מהיר של משטחים וללא המתנה, כשהתוצאה הסופית היא משטח בוהק בניקיונו ובמראה מחודש. בתום פעולת הניקוי בקיטור או בלחץ מים גבוה, מומלץ לצפות את המשטח בסילר על בסיס מים להקניית הגנה מפני הכתמה ושמירה על האפקט לאורך זמן.

 

ההבדל שבין פעולת הניקוי בלחץ מים גבוה לעומת השימוש בקיטור

בשני המקרים מדובר על מכונות שטיפה בלחץ מים גבוה, אולם להבדיל מהמכונות הפועלות על מים קרים ומסלקות את הלכלוך בכוח הלחץ בלבד, הניקוי בקיטור או במים רותחים פועל גם על יכולת המסה של חומרים עיקשים שיש להם נטייה להידבק אל המשטח, כגון פיח, שומנים, מסטיקים, דבקים, כמו גם גריז, דלקים ומיקרואורגניזמים שונים. ניקוי בלחץ גבוה עם מים קרים אינו מסוגל לתת מענה לצורכי חיטוי קפדניים וטיפול באזורים המשמשים קרקע פורה לחיידקים, פטריות ועובש, כמו לדוגמה מאגרי מים של בניינים משותפים, חדר אשפה, חדר גנרטור, מקלט וכדומה. בנסיבות הללו כדאי להעדיף את השימוש בקיטור, וכן לניקוי והסרת כתמי צבע וגרפיטי מחומות אבן וממעטפות של מבנים, להסרת כתמי שמן ופיח וסימני צמיגים מרחבות וחניות, אבני שפה ומדרכות העשויות אספלט, אבנים משתלבות, גרנוליט, בטון, אבן טבעית ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.