המדריך לחידוש חדרי מדרגות בבתים משותפים: סילר לרצפה

בין אם מדובר בבניין מגורים חדש שאך נבנה ובין אם מדובר בחידוש הריצוף בחדר המדרגות במסגרת של שיפוץ כללי, מומלץ לשקול יישום סילר לרצפה בקונספט של טיפול מונע, לאיטום המשטח מפני חדירה וספיגה של חומרים ונוזלים שונים ולהגנה מפני שחיקה מהירה ובלאי מואץ. הסילר משמש כשכבת הגנה שאוטמת את המעטפת החיצונית של המרצפות, מה שמונע מהן מגע ישיר עם מים, נוזלים וכימיקלים למיניהם העלולים לגרום להיווצרות כתמים, ולאורך הזמן גם לאיכול החומר שממנו עשויות המרצפות. ראוי לקחת לתשומת הלב שהרצפה בחדר המדרגות חשופה מטבעה למגע ישיר עם מגוון סוגים של חומרים שונים, אם בעקבות נוזלים שנשפכו, שימוש בחומרי ניקיון לשטיפת הרצפות או דריכה על המשטח בנעלים שסוליותיהן מלוכלכות, והנקודה החשובה באמת איננה כיצד הוכתמה הרצפה אלא כיצד ניתן למנוע מלכתחילה את הכתמתה, ובזאת חשיבותו של השימוש בסילר.

 

סוגי הסילרים לציפוי הרצפה

באופן כללי, ניתן לסווג את הסילרים למספר קטגוריות שונות בהתאם לבסיסי החומרים, על פי המראה המוענק לרצפה בתום התהליך או בהתאם לייעודו הספציפי של הסילר. החלוקה לקטגוריות לפי בסיסי החומרים כוללת סילרים על בסיס מים וסילרים על בסיס סולבנטים כגון טינר, טרפנטין, אצטון, סילאן, טפלון וכן הלאה. החלוקה לקטגוריות לפי הגימור שמתקבל כוללת סילרים בגימור מט\טבעי, סילרים בגימור משי (מראה רטוב למחצה) וסילרים בגימור מבריק ומחזקי גוון. קטגוריית הסילרים לשימושים ייעודיים מונה סילרים בעלי אפקט סופר הידרופובי לדחיית נוזלים וכימיקלים ולהגנה מוגברת מפני הכתמה, וכן סילרים מחזקי אבן, סילרים למניעת החלקה, להגנה מפני גרפיטי ועוד. במהלך בחירת הסילר לציפוי הרצפה, חשוב לוודא שמדובר בסילר שאכן מתאים הן לסוג המרצפות שעליהן הוא מיושם והן למטרה הייעודית שלשמה נרכש. להלן מידע על כמה מהסילרים הנפוצים בשוק בהתאם לסיווגם:

 

סילרים על בסיס מים- ישנם מספר הבדלים בין סילרים על בסיס ממסיים לבין סילרים על בסיס מים, כשהאחרונים ידידותיים יותר למשתמש ולסביבה, מאחר ומרביתם חסרי ריח. יתרון נוסף טמון בכך שתכונות הנשימה של התשתית אינן נפגעות בעקבות יישום הסילר. עם זאת, הסילרים המבוססים על מים אינם חודרים לעומק התשתית מאחר ומים נספגים ביעילות פחותה בהשוואה לסולבנטים, ולפיכך יעניקו הגנה פחותה כנגד הכתמה ויצריכו חידוש בתדירות גבוהה יותר לשמירה על האפקט. על אף החסרונות שצוינו כאן, ראוי לציין שישנם סוגים מסוימים של אריחים שהיישום בסילר על בסיס מים עשוי דווקא להיות מותאם להם יותר, אך כדאי להכיר את יתרונותיו וחסרונותיו של כל סילר בטרם בחירתו.

 

סילרים על בסיס ממסיים- הסילרים על בסיס ממסיים מתאפיינים בספיגה טובה ועמוקה יותר אל תוך המשטח, מה שהופך אותם לאפקטיביים הרבה יותר בדחיית כתמי כימיקלים, שומנים וחומצות בהשוואה, לסילרים המבוססים על בסיס מים, ופעולת ההגנה שלהם נשמרת לאורך זמן. חסרונותיהם של הסילרים על בסיס ממסיים קשור לריח החריף שהם מדיפים בשל החומרים המרכיבים אותם. מאחר והסילרים הללו על פי רוב דליקים והיישום שלהם מחייב עבודה עם משקפי מגן, כפפות ומסיכה לצורך הגנה על דרכי הנשימה, כך שהביצוע חייב להיעשות על ידי איש מקצוע מיומן המתמחה בתחום.

 

סילר ייעודי לאבן- האבנים שבהן עושים שימוש לייצור מרצפות מתאפיינות בתכונות דומות כגון מרקם נקבובי וכושר ספיגה גבוה. אופיין הייחודי מקנה להן רגישות גבוהה בעת חשיפתן ללחות ולנוזלים, דבר שמוביל במרוצת הזמן לשינויים במרקם ובגוון שלהן, אולם מנגד, תכונות אלו הן שמזכות את מרצפות האבן בחוזק ויופי מרהיב. היות ומרצפות האבן מתאפיינות בפוטנציאל גבוה להכתמה בעקבות ספיחת נוזלים, הפתרון האופטימלי להגנה עליהן מפני שחיקה ובלאי, תוך כדי שימור המראה הטבעי והמיוחד שלהן הוא יישום של סילר ייעודי לאבן המעניק איטום והגנה.

 

סילר ייעודי לאבן שיש- השימוש בשיש שכיח מאוד למטרות רבות בענפי הבניה והשיפוצים, אולם בחלק גדול מהמקרים לא מדובר בשיש טבעי, אלא בשיש תעשייתי המיוצר באופן מלאכותי ומכיל, בין היתר, חומרי גלם שונים המעורבים באבן שיש טבעית. ישנם כמה סוגים של סילרים לשיש המאפשרים כושר נשימה גבוה, באופן המאפשר לחמצן יוכל לחדור מבעד לסילר, כמו גם לחות במידה הנדרשת לשיש על מנת להישמר בצורה מיטבית. עם זאת, בחירת סוג הסילר המותאם לסוג השיש דורשת הבנה מקצועית רחבה וזהירות רבה.

 

דגשים חשובים: ליטוש ויישום סילר מעל לרצפה חדשה

במידה ומדובר בליטוש ויישום של סילר מעל לרצפה חדשה, חשוב להיצמד אל הכללים הבאים:

לאחר שלב הנחת הריצוף- לאחר שהריצוף הותקן, חובה להמתין כשבועיים לכל הפחות בטרם מילוי הפוגות ברובה.

לאחר שלב מילוי הרובה- לאחר מילוי הפוגות ברובה, חובה להמתין כחודש לכל הפחות בטרם המעבר לשלב הליטוש, זאת במטרה לאפשר דיפוזיה של לחות וייבוש התשתית באופן מלא. לפני שלב הליטוש, יש למדוד את שיעור הלחות בעזרת מד לחות ייעודי.

לאחר שלב הליטוש- עם סיום ביצוע הליטוש, נדרשת שטיפה יסודית של הרצפה והמתנה בת שבועיים עד 3 שבועות לייבוש הרצפה באופן מלא. במהלך המתנה לייבוש הרצפה, יש לכסותה בגליל קרטון להגנה מפני נוזלים ולכלוך.

במידה ומדובר ברצפה קיימת, ניתן לגשת הישר לשלב הליטוש, לשטוף את הרצפה ולהמתין עד לייבוש מלא.

 

סילר לרצפה: תהליך היישום

תהליך יישום הסילר מעל לרצפה שאיננה חדשה כרוך במספר שלבים המובאים להלן:

בדיקת הסילר באזור נסתר- יש לבדוק את הסילר בפינה נסתרת כדי לוודא שקיימת התאמה בין הדרישות לתוצאה.

ניקוי התשתית- הסרת האבק, הלכלוך, השומן וכל חומר אחר שהתגבש ודבק במרוצת הזמן על השכבה החיצונית של הריצוף. ניקוי התשתית באופן קפדני ויסודי מהווה תנאי קריטי לביצוע איכותי של השלבים העוקבים ולהצלחת היישום כולו. בתום הניקוי והשטיפה יש להמתין מספר ימים עד לייבוש מלא של התשתית.

הסרת סילר ישן- במידה והריצוף צופה בעבר בסילר, יש לבדוק באמצעות מכשור ייעודי האם הסילר הקודם אכן מותאם לספיגת הסילר החדש או שנדרשת פעולה להסרת הסילר הישן בטרם המשך היישום. ראוי לציין שלעתים קרובות מתקיימת ההתאמה הנדרשת שמאפשרת דילוג על שלב זה.

יישום הסילר- יש לפזר את החומר על גב התשתית בעזרת מרססת יד ולהטמיע אותו באמצעות רולר, מברשת, מטלית או ספוג. במשטחים המתאפיינים בספיגות נמוכה, יש לנגב את עודפי החומר בזמן שהחומר עדין לח עם מטלית יבשה ונקייה, כאשר ניגוב החומר נעשה בצורה מעגלית. פעולת הניגוב נועדה למנוע עודפי חומר וסימני מריחה.

שימוש במכונת פוליש- מריחת הסילר ללא ניגוב תותיר את המשטח עם רמת ברק גבוהה. עם זאת, שכבת סילר עבה מדי עלולה לעודד שריטות מעל למשטח. יישום הסילר במכונת פוליש עם בד לבד לבן וניגוב התשתית במטלית בגמר היישום, יובילו להעלאת רמת הברק תוך כדי שמירה על מראה טבעי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.