האחריות המוטלת על ועד הבית או חברת הניהול ואחזקת הבניין המשותף איננה מסתכמת בניקוי חדר המדרגות והשקיית הגינה, אלא חולשת על התחזוקה השוטפת של כל תשתיות הבניין והמערכות השונות, לרבות בדיקות שגרתיות שוטפות ותחזוקה מונעת, זאת על מנת להבטיח רמת בטיחות נאותה. בין המערכות שאותן יש לתחזק באופן שוטף נמנות מערכות חשמל, אינסטלציה וכיבוי אש, כמו גם משאבות לחץ מים, המעליות, הגנרטור ומתזי המים (ספרינקלרים) לכיבוי האש בשעת שריפה. תחזוקת המעליות נחשבת לאחת מהנקודות הקריטיות בכל הנוגע לתחזוקה השוטפת, מאחר ומעלית בלתי תקינה עשויה להוות סכנת חיים עבור כל מי שעושה בה שימוש. לפיכך, כל בניין משותף מחויב על פי החוק לדאוג לשירות תחזוקה עבור המעליות מטעם חברה שפועלת באישור משרד התמ"ת. כמו כן, מחובתם של חברת הניהול או ועד הבית לדאוג לבדיקת בטיחות אחת לחצי שנה, בדיקה על ידי מוסמך מטעם משרד העבודה. אי קיום בדיקה זו מוגדר כעבירה פלילית.

 

מחירון לשירותי אחזקת מערכות וטיפולים שוטפים בבתים משותפים

טווח מחירים הערות סוג השירות
300 – 250 ש"ח בדיקה חצי שנתית למעלית. ביקורת מתבצעת על ידי בודק מעליות מוסמך של משרד העבודה ובנוכחות נציג החברה לאחזקת המעליות, לצורך תיקון מיידי של ליקויים במידה ומתגלים. ביקורת מעליות
90 – 80 ש"ח לכל קומה עלות ביקורת חודשית מעלית רגילה. התמחור לכל קומה. אחזקת מעליות שוטפת
1,600 – 1,400 ש"ח עלות תחזוקה שנתית. תחזוקת גנרטור
3,000 – 1,500 ש"ח עלות בדיקה ותחזוקה שנתית. המחיר עשוי להשתנות בהתאם לסוג המערכת. תחזוקת מערכת לגילוי אש
2,500 – 2,000 ש"ח תחזוקה שנתית של משאבות מים, משאבות סולר וכדומה. השירות אינו כולל חלפים. תחזוקה שנתית למשאבות
1,500 – 1,000 ש"ח עלות ביקורת שנתית של מערכת הספרינקלרים. ביקורת ספרינקלרים
1,800 – 1,500 ש"ח עלות תחזוקה שנתית. תחזוקת מערכת סולרית
1,800 – 1,400 ש"ח ניקוי וחיטוי שנתי, לרבות אישור של מכון התקנים. ניקוי וחיטוי מאגר המים

 

תחזוקת גנרטור בבניין מגורים

חברת החשמל היא הספק המרכזי של החשמל בישראל. הפסקת חשמל פתאומית, בעקבות תקלה או עומס יתר, מוגדרת כאירוע בלתי נעים, ובפרט כשמדובר בהפסקת חשמל ממושכת בימים חורפיים וסוערים או בימי קיץ לוהטים והבילים. במקרים שבהם מתרחשת הפסקת חשמל, הגנרטור מעניק גיבוי חיוני והכרחי במרחב הציבורי של הבית המשותף, לפיכך ישנה חשיבות גבוהה להחזקה נכונה של הגנרטור. העיקרון שלפיו פועל הגנרטור הוא טרנספורמציה של אנרגיה מכנית לאנרגיה חשמלית. חוק התכנון והבנייה קובע שבכל מבנה שגובהו 27 מטרים או יותר, חלה חובה על התקנת גנרטור המופעל אוטומטית בשעת הפסקת חשמל, כדי לתמוך בכל המערכות החיוניות שצורכות חשמל, לרבות המעלית ותאורת חדר המדרגות. על פי החוק, יש להתקין את הגנרטור בחדר חשמל נפרד, שגובהו 2 מטרים לכל הפחות ושכולל דלתות חסינות אש. יש להקפיד על אוורור החדר, זאת כדי למנוע הצטברות גזים רעילים הנפלטים מהמצברים. תחזוקת גנרטור שוטפת כוללת ביקורת תקינות אחת לרבעון ובדיקה תקופתית מקיפה אחת לשנה. תחזוקת הגנרטור ותיקון תקלות דורשת טיפול של טכנאי גנרטור מוסמך, ובכל הנוגע לטיפול בלוח החשמל, חובה להסתייע בחשמלאי מוסמך בלבד.

 

מחירון לעבודות חשמל כלליות בבנייני מגורים

טווח מחירים הערות סוג השירות
250 – 150 ש"ח עלות לביקור בשעות היום הקונבנציונליות. ביקור חשמלאי בשעות מקובלות
650 – 250 ש"ח עלות ביקור חשמלאי בלילות, חגים וסופי שבוע. ביקור חשמלאי מעבר לשעות המקובלות
2,000 – 1,000 ש"ח העלות כוללת הגעה של איש מקצוע ביום הביקורת והגשת התכניות לחברת חשמל, אך ללא תיקונים. הכנה לביקורת של חברת חשמל
2,000 – 1,000 ש"ח המחיר להתקנת הארקת יסוד עבור בניין של 4 קומות. התעריף לתיקון פשוט נמוך יותר. הארקת יסוד לבניין
450 – 350 ש"ח המחיר להתקנת הארקה עד 4 מטרים עם חוט בעובי 10 מ"מ. הארקה למעלית
2,500 – 1,800 ש"ח התקנת לוח חשמל ציבורי תלת פאזי לבניין המשותף כולל מעלית ומפסקים אוטומטים. המחיר תלוי במספר המפסקים האוטומטים בלוח החשמל. התקנת לוח חשמל ציבורי תלת פאזי כולל הכול
2,200 – 1,600 ש"ח התקנת לוח חשמל ציבורי תלת פאזי לבניין המשותף ללא מעלית. המחיר נתון לשינויים בהתאם למספר המפסקים האוטומטים בלוח החשמל. התקנת לוח חשמל ציבורי תלת פאזי (ללא מעלית)
1,500 – 1,000 ש"ח המחיר להתקנת לוח חשמל ציבורי חד פאזי עם מפסק אוטומטי לחדר מדרגות, מעלית ומקלט. המחיר עשוי להשתנות בהתאם למספר המפסקים האוטומטים בלוח החשמל. התקנת לוח חשמל ציבורי חד פאזי
350 – 250 ש"ח המחיר כולל בתוכו עבודה וחלפים. התקנת מפסק פחת חד פאזי בחדר מדרגות
450 – 300 ש"ח המחיר כולל בתוכו עבודה וחלפים. התקנת מפסק פחת תלת פאזי בחדר מדרגות
600 – 300 ש"ח המחיר להתקנת מפסק אשר מדליק את האור לפרק זמן קצוב. התקנתו של מפסק אוטומטי בחדר מדרגות
300 – 100 ש"ח המחיר לעבודת ההתקנה בלבד ללא חלקים. התקנת גופי תאורה ו\או ספוטים בחדר מדרגות
500 – 300 ש"ח המחיר לעבודת ההתקנה כולל חלקים. התקנת שעון שבת בלוח חשמל

 

חובת בדיקת חשמל בבניין רב קומות
חוק החשמל קובע שחלה חובה לבצע בדיקת חשמל בבניין רב קומות מיד בתום הקמתו ולפני הפעלתו הראשונה, זאת באמצעות בודק חשמל סוג 3. יש לתחזק את המערכות של הבניין באופן שוטף ולבצע בהן בדיקת תקינות בתדירות של אחת לשנה לכל הפחות או כפי שנקבע בחוק. בדיקת מערכות החשמל כוללת, בין השאר:

 

* בדיקות על פי הוראות המפרטים של עבודות חשמל-  לרבות לוחות, כבלי חשמל ותעלות.

* בדיקת גנרטורים ומערכות החירום של הבניין.

* בדיקת מערך ההארקות של הבניין.

* בדיקה של תאורת החירום.

* בדיקה של מערכות הכיבוי בלוחות חשמל- לרבות הגלאים, הלחצנים, הצופרים והרכזות לגילוי עשן

ואש ועמידה בתקנים הישראליים.

* בדיקת חדרי משאבות- לרבות מערכות חשמליות, גנרטורים, העלאת לחץ דיזל וכן הלאה.

* בדיקת האינטגרציות בין המערכות השונות- כגון מערכות החשמל, הגנרטורים, המעליות, כמו גם

מערכות גילוי האש ושחרור העשן והספרינקלרים בחדרי המדרגות.

 

סוגי הסמכה לחשמלאים מורשים עבור בדיקות חשמל

את בדיקות החשמל רשאים לבצע חשמלאים מורשים המחזיקים בדרגות הסמכה סוג 2 ו-3 מטעם משרד העבודה. להלן פירוט סוגי ההסמכות:

 

חשמלאי סוג 1- טכנאי חשמל העוסק בתחום 5 שנים לכל הפחות. מורשה לעסוק בבדיקות חשמל של מקסימום 80*3 זרם אמפר.

 

חשמלאי סוג 2- הנדסאי חשמל העוסק בתחום 5 שנים לכל הפחות. מורשה לעסוק בבדיקות חשמל של מקסימום 250*3 זרם אמפר.

 

חשמלאי סוג 3- מהנדס חשמל העוסק בתחום שנתיים לכל הפחות. מורשה לעסוק בבדיקות חשמל בכל מתקן חשמלי וללא הגבלה מבחינת זרם אמפר.

 

כך תצמצמו את עלויות החשמל בבית המשותף

ישנן מגוון דרכים לצמצום הוצאות צריכת החשמל בבניין המגורים המשותף, ובפרט בבניינים רבי קומות. הבאנו להלן כמה משיטות לייעול השימוש וחיסכון בעלויות:

 

שימוש בנורות פלורסנטיות בחדרי מדרגות- הספק נורות הפלורסנט עומד על 25 ואט בעוד שנורות הלהט עשויות לצרוך עד 100 ואט. כשלוקחים בחשבון שהנורות בחדר המדרגות עובדות במהלך מרבית משעות היום והלילה.

 

נורות הפועלות על גלאי נוכחות- נורות לד ונורות פלורוסנטיות הפועלות על גלאי נוכחות או רגש אור מהוות דרך נוספת לחיסכון בצריכת החשמל. מדובר בתאורה הפועלת כשיש תנועה של אנשים בחלל הקומה ונכבית מיד כשתנועה נפסקת.

 

תאורה חסכונית באזור מעטפת הבניין החיצונית- ניתן להוזיל משמעותית את עלות החשמל בבניין המשותף על ידי שימוש בנורות חסכוניות לתאורת חוץ כגון נורות כספית, נורות T8 או נורות נתרן לחץ גבוה, כמו לדוגמה בכניסה לבניין, בחניון העילי, ברחבת החצר וכדומה.

 

שימוש בשעון פיקוד- שימוש בשעון פיקוד מאפשר שליטה על הדלקת התאורה וכיבוי האור באופן אוטומטי בשעות היום. ניתן גם להשתמש בהתקנים סולריים להוזלת העלויות עוד יותר.

מערכת אוורור חכמה בחלל החניון- מערכות האוורור פועלות כיום על פי תכנות והגדרת זמנים קבועים ביחס לגודל החלל, או לחלופין בהתאם לפקודה של גלאים הממוקמים ברחבי חלל החניון. ניתן לחסוך בעלויות במידה והפעלת המאווררים מתוזמנת תוך כדי חלוקת החלל לאזורים שונים למניעת הפעלה של כל המאווררים בו זמנית. יחד עם זאת, לצורך זה יש להיוועץ במהנדס מיזוג אוויר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.