קבוצת עוז אחזקת מבנים מנהלת מערך שירות ניקיון חדרי מדרגות עם צוות מקצועי ואדיב, תוך כדי פיקוח צמוד ובדיקה קבועה של מצב הניקיון בבניין והעסקת עובדים בצורה חוקית ומוסדרת.

 

להלן כמה שיטות להסרת כתמים מסוגים שונים ממרצפות בחדרי מדרגות, תוך עשיית שימוש בחומרים שניתן למצוא בכל בית:

כתמי חלודה- כתמי חלודה יכולים להופיע על מרצפות ממגע של מים עם פריטי ריהוט ממתכת הניצבים מעליהן במהלך השטיפה. ישנן כמה שיטות להסרת כתמי חלודה באופן עצמאי כגון שפשוף עם לימון  חצוי לשניים, הכנת משחה באמצעות סודה לשתייה ומים ושפשוף עדין בעזרת ברזלית (צמר פלדה), הרטבה נקודתית עם מעט אקונומיקה, השהייה למספר דקות ושפשוף באזור המוכתם או שימוש במשחת אסטוניש לניקוי תנורים מבית חברת יעקובי ושפשוף בעזרת סמרטוט לח. בכל השיטות יש לנסות תחילה בפינה מוסתרת.

כתמי צבע אקרילי- במידה והרצפה בחדר המדרגות הוכתמה לאחר סיום צביעת הקירות בצבע אקרילי, הכתמים ניתנים להסרה באמצעות שטיפה במים. במקרים של כתמים עיקשים, אפשר לגרדם בעדינות בעזרת שפכטל.

כתמי צבע שמן\צבע סינתטי- כתמי צבע שמן ניתנים להסרה עם טינר או טרפנטין שרוכשים בחנויות ורשתות "עשה זאת בעצמך". מיד לאחר הסרת הכתמים, יש לנקות את המקום במטלית יבשה. ככלל, מומלץ לכסות את הרצפה בעיתונים או להרטיבה עם סחבה רטובה לפני הצביעה, מה שיימנע מלכתחילה היווצרות הכתמים.

כתמי גרירת רהיטים- תופעה הנפוצה המתרחשת בעיקר בעת מעבר דירות בבניינים חדשים או בבנייני מגורים עם שיעור גבוה של שכירויות. כתמים שנוצרו מגרירת רהיטים ניתנים לניקוי בעזרת ספוגית שנטבלה בחומר לניקוי אסלות. יש לנסות תחילה בפינה נסתרת, על מנת לבחון את השפעתו של החומר על הריצוף ולהבטיח שאינו פוגע בו.

כתמים שחורים- כתמים שחורים עשויים להתפתח כתוצאה מהנחת אובייקטים כבדים על הריצוף ואי הזזתם במשך זמן רב, כמו לדוגמה עציצים בכדי חרס גדולים. את הכתמים הללו ניתן להסיר על ידי שפשוף המקום בסקוץ' וסודה לשתייה.

 

חומרי ניקוי מקצועיים להסרת כתמים קשים

הפתרונות שפורטו לעיל עושים שימוש בחומרים הזמינים לכל. עם זאת, לעתים עולה הצורך בחומרי ניקוי מקצועיים להסרת מכתימים שונים שאינם ניתנים להסרה באמצעים הרגילים, בהם שאריות של בטון וצמנט לאחר בנייה או שיפוץ, נזקי ונדליזם, גרפיטי והשחתה, נזקי שחיקה ביולוגית וכימית, כמו גם הסרת כתמי צבע, חלודה, חומצות, שמנים, עובש, טחב, דבקים, ציפויים וכן הלאה. חלק מהמוצרים הללו מותאמים, בין היתר, גם לשימוש תעשייתי כגון מטבחים, מפעלי ייצור, מוסכים וכיוצא בזה:

 

חומרי ניקוי מקצועיים להסרת כתמי חלודה

מסיר חלודה וקורוזיה מבית NTSI- חומר מקצועי המכיל חומצות מינרליות, אינהיבטורים, חומרי הרטבה, ממיסים פעילי שטח ומים, ומשמש להסרה קלה של קורוזיה ממשטחי אבן, בטון, קרמיקה, פורצלן, סגסוגות ותשתיות שונות נוספות. החומר משווק במארזים של 25 ליטרים ומיושם במריחה, הברשה וקרצוף. חומר אקולוגי, ידידותי למשתמש וסביבה (אינו דליק, אינו פולט אדים וחסר ריח), חסכוני מאוד (ניתן לדילול במים), מהיר תוצאה ואפקטיבי במיוחד.

SUPER IRON OUT מבית יעקובי- משווק במרסס בנפח 470 מ"ל להסרה נקודתית מהירה ויעילה של כתמי חלודה ממרצפות ואריחים. חובה לנסות תחילה את החומר במקום נסתר. יש לרסס מעל למשטח, להותיר את החומר למשך 30 שניות ולשטוף ביסודיות. ניתן לחזור שנית על הפעולה במקומות קשים.

MR 990 מבית SAG- משחה חומצתית אורגנית שפותחה בטכנולוגיות מתקדמות להסרת כתמים ותפרחות חלודה, צמנטים ומינרלים מעל פני האריחים ובתוכם. מותאם ליישום מעל לאריחי שיש, גרניט, אבני חיפוי ואבנים מטמורפיות. החומר מכיל מרכיבי איכול עדינים למריחה ולהחדרה מעל למשטחים אנכיים.

 

חומרים לניקוי רצפות מקצועי לאחר שיפוץ

השיפוצניק מבית יעקובי- מיועד להסרת לכלוך קשה לאחר בניה ושיפוץ. מנקה ביסודיות ויעילות ריצפה מוזנחת, ומותאם להסרת שאריות פוליש. ניתן לדלל במים ביחס של 1\1. אינו מיועד לשימוש על פרקט. אין לערבב חומר זה עם חומרים אחרים. יש לנסות את החומר במקום נסתר בטרם היישום.

מסיר מלט מבית יעקובי- מיועד להסרת מלט ו"ערפל" של מלט לאחר שיפוץ. מותאם לשימוש מעל למרצפות, שיש, גרניט, אבן, אבן קוורץ ועוד. יש להרטיב במים את הרצפה, לשפוך מעט מהחומר ולשפשף עם מברשת קשה. חובה לשטוף היטב במים מיד לאחר מכן.

קלינר 5,000 מבית NTSI- חומר ניקוי מקצועי להסרת לכלוך קשה ועיקש לאחר שיפוץ. החומר מכיל חומצות אורגניות מוחלשות ואינהיביטורים מיוחדים להסרת שאריות מליטה, בטון, רובה ולכלוך קשה מעל למגוון רחב של תשתיות שונות כגון שיש, אבן, קרמיקה, גרניט פורצלן ועוד. חומר ידידותי למשתמש ואינו מצהיב את התשתית. מיושם בריסוס, הברשה וקרצוף. משווק במארזים של 20 ליטרים.

SULFACID מסיר מלט\אבנית מתוצרת PRAMOL שווייץ- חומצה מינרלית אבקתית המכילה חומצות אנאורגאניות להסרת שאריות אבן גיר, בליטות ושכבות צמנט. מיועד לניקוי אריחי אבן, גרניט, לבני קוורץ, אריחי טרה קוטה ועוד. החומר חומר ידידותי למשתמש ואינו פולט אדים קורוזיביים.

 

חומרים מקצועיים להסרת גרפיטי וצבע

GRAFFITI REMOVER GEL מבית חברת ROK- תרסיס ספריי על בסיס מים להסרת גרפיטי וצבע. נוסחת ג"ל ייחודית קלה לשטיפה, ללא טפטוף ונטולת ריחות חריפים. מאפשרת עבודה בטוחה ויעילה.

GR-3 מבית חברת ננו ציפויים- ג'ל לניקוי והסרת צבע וגרפיטי ממשטחים אופקיים ואנכיים העשויים שיש, שיש חברוני, אבן, אבן גיר, בלטות, גרניט פורצלן, טיח, קרמיקה, בטון ועוד. מבוסס על טכנולוגיית ה- GR-3 של חדירה לעומק המשטח ופירוק קשרים כימיים שאינם שייכים לסוג המשטח. המוצר מוכן לשימוש ומשווק באריזות פח של 18 ליטרים.

משחה להסרת גרפיטי מתוצרת AKEMI גרמניה- משחה על בסיס אלקאלי וכלורידים פחמימנים, להסרת גרפיטי וריסוס אירוסול ממשטחים מינרליים. נטולת חומצות וקלה ליישום.

Smart Graffiti מבית חברת ביוקלין- פתרון חדשני וייחודי של מטליות להסרת גרפיטי. מדובר במטליות ניקוי הספוגות בחומר מסיר הגרפיטי ומיועדות לשימוש מיידי. מותאמות ליישום מעל לקירות ורצפות אבן, בטון, עץ, אלומיניום, זכוכית, גומי, פלסטיק ועוד.

 

חומרים מקצועיים להסרת דבקים, מסטיקים, צבע אפוקסי, סילר ולכות

מסיר חומרים אקולוגי מבית NTSI- ג'ל אקולוגי עוצמתי להסרה מקצועית של מגוון ציפויים, צבעים, דבקים, אמולסיות ועוד. אפקטיבי להסרת ציפויים פוליאוריטנים, סילרים, גרפיטי, צבעים אפוקסיים, מסטיקים ודבקים מסוגים שונים. ידידותי למשתמש ולסביבה, אינו אלקלי, אינו דליק ואינו מכיל מתילן כלוריד. ניתן ליישום מעל למשטחי אבן, בטון, עץ, מתכות ועוד.

Z-400 מבית חברת ננו ציפויים- תרסיס תעשייתי וידידותי לסביבה, לפירוק לכלוך קשה במיוחד ולהסרת מסטיקים שנדבקו לשיש, אבן, בטון וכדומה. החומר חודר עד לעומק המשטח לצורך פירוק הקשרים כימיים בין המסטיק למשטח. יש לבדוק את החומר בפינה נסתרת לפני היישום בפועל למניעת נזקים תוצאתיים.

STIKY KRUD REMOVER מבית חברת ROK- תרסיס מקצועי להסרת לכלוך דביק וכתמים קשים של מסטיק, דבק ומדבקות. מתאפיין בריח מופחת ואינו מכיל סולבנטים נדיפים.

מסיר דבק ושרף מבית חברת סיגמא- חומר אורגני ירוק להסרה מקצועית של דבק ושרף מעל לכל סוגי המשטחים שבאו במגע עם הדבק, לרבות מרצפות, משטחי זכוכית ופרקטים. מותאם לשימוש ידני או כהכנה לניקוי במכונה. משווק במכלי פלסטיק של 11 ליטרים.

 

פתרונות ניקוי מקצועיים מתקדמים

ניקיון חדרי מדרגות על ידי תחזוקה שוטפת יכול, אמנם, לשמר את המראה הכללי הנקי במבט ראשוני וחטוף, אולם במרוצת הזמן עולה הצורך בטיפול מקצועי להסרת מכתימים שאינם יורדים באמצעים הרגילים, חידוש מדרגות ישנות ושחוקות והשבת הברק שאבד עם השנים. ישנן כיום מספר פתרונות ניקוי מקצועיים מתקדמים שהנפוצים שבהם מובאים להלן:

 

ניקוי בלחץ מים

ניקוי בלחץ מים נחשב לפתרון זול ויעיל לניקוי והסרת לכלוך קשה. הניקוי נעשה באמצעות מכונת שטיפה בלחץ (גרניק) המתיזות מים קרים או חמים בלחצים גבוהים במיוחד. השטיפה בלחץ נעשית על ידי זרמי מים בעוצמה גבוהה שמצליחים לחדור לכל הנקבוביות והחריצים ולסלק את כל הלכלוך שהצטבר בהם לאורך הזמן. בעזרת הניקוי בלחץ מים ניתן להסיר לכלוך עיקש מסוגים שונים הקשה להסרה באמצעים אחרים, החל מלשלשת יונים, חלודה ועובש, וכלה בצבע, גרפיטי ומסטיקים דבוקים.

 

ניקוי בקיטור

ניקוי בקיטור מיושם בעזרת התזה חזקה של קיטור נקי בטמפרטורה שנעה בין 120-400 מעלות צלזיוס, לריכוך והמסה של לכלוך קשה והסרתו בלחץ. להבדיל מהמכשירים הביתיים לניקוי בקיטור המגיעים ללחצים של עד 5 בר, הערכות התעשייתיות יכולות להגיע ללחצים גבוהים של כמה מאות אטמוספרות. שיטת הקיטור כוללת בתוכה מעטפת רחבה של יתרונות, כגון ניקוי אקולוגי וידידותי לסביבה, שאינו עושה שימוש בחומרים כימיים רעילים כדוגמת אקונומיקה, מה שאופטימלי למקומות שבהם שוהים בני אדם, חיטוי מלא של משטחים מחיידקים, פטריות ומיקרואורגניזמים שונים שעמידים לטמפרטורות גבוהות וייבוש מהיר ומיידי של המשטחים, ללא כל צורך בהמתנה. מדובר בשיטת ניקוי חסכנית בהשוואה לשיטות האחרות שמותירה משטחים במראה בוהק ומחודש.

 

ליטוש וחידוש מדרגות ישנות

ליטוש אבן מקצועי עשוי לגרום לחדר מדרגות שחוק וישן להיראות חדש לחלוטין, זאת באמצעות פעולת הליטוש שמסירה את הרובד החיצוני של חומר וחושפת שכבה פנימית נקייה. שכבה זו מצופה לאחר מכן בחומרי איטום והברקה שמעניקים למדרגות מראה נקי וחדיש כאילו הוחלפו במדרגות חדשות. ניתן למנות כמה סוגים שונים של ליטושי מדרגות, כשטכניקת הליטוש נבחרת בהתאם לסוג החומר שממנו עשויות המדרגות ולמצבן הקיים כגון ליטוש ידני עדין, ליטוש יהלום שהנו אגרסיבי יותר, תוך כדי עשיית שימוש בדיסק מיוחד וליטוש מדרגות בעזרת דיסק רטוב הנקרא גם ליטוש אבן.

 

ליטוש ידני עדין \ רשת יהלום

הליטוש הידני מותאם בעיקר למדרגות ישנות שעשויות מחומר עדין. הליטוש מיושם בעזרת נייר ליטוש וחומר מיוחד המסייע להשחזה עדינה של שכבת המדרגות העליונה. ליטוש מדרגות עדין ניתן ליישום גם באמצעות מכונת פוליש עם רשת יהלום שמטרתה לחדש את המדרגות הישנות באופן רגיש ועדין, התואם את סוג המרצפות ושאינו גורם להן נזק. ראוי להדגיש שליטוש מרצפות ישנות באמצעות ציוד ליטוש שחוק ו\או חומרים מאיכות ירודה עלול להוביל לתוצאות גרועות ולנזקים בלתי הפיכים, לפיכך מוטב שלא להתפשר על מקצועיותה של החברה המבצעת.

 

ליטוש יהלום

ליטוש זה מתאים בעיקר לרצפה ישנה ושחוקה שניזוקה מבלאי מצטבר וחומרים כימיים, והוא משחיז את שכבת הרצפה העליונה במטרה להסיר כתמים קשיים, שריטות עדינות, חספוס ושחיקת הרצפה כתוצאה מגרירת חפצים ורהיטים כבדים. הליטוש מיושם באמצעות דסקיות יהלום שמסירות שכבה בעובי של 0.5 מקרון וחושפות שכבה חדשה. מומלץ לשלב את תהליך הליטוש עם תיקונים בדבק שיש היכן שישנם סדקים וחורים, מה שתורם לאחידות המשטח ומשדרג את התוצאה המוגמרת באופן משמעותי.

 

ליטוש באבן

ליטוש באבן נחשב לצורת הליטוש העמוקה והאגרסיבית ביותר, והיא משמשת, בין היתר, ליישור רצפה שאיננה ישרה לאיטום החריצים שבין האריחים (פוגות), להקניית מראה אסתטי נטול פוגות ברצפה חדשה וכן הלאה. באופן כללי, ליטוש זה מתאים כמעט לכל סוגי האבן והשיש, אך חסרונו נעוץ בכך שהוא כרוך באבק רב. תהליך הליטוש באבן הנו רב שלבי ומתחיל בפתיחת פוגות באמצעות דיסק יהלום ושאיבת האבק מהמשטח. השלבים הבאים מורכבים מהתאמת דבק השיש לסוג וגוון האריחים, מילוי הפוגות ופעולת הליטוש בפועל. קיימות מספר דרגות ליטוש שונות החל מליטוש עדין ועד למסיבי והאגרסיבי ביותר בהתאם לסוג ומצב המרצפות. השלב שלאחר מכן כולל ציפוי בסילר או פוליש ווקס \אקרילי \ קריסטלי על פי בחירת הלקוח.

 

יישום של סילר לאחר גמר הליטוש

לאחר גמר הליטוש, נהוג על פי רוב לבצע הברקה באמצעות פוליש מסוג כזה או אחר. עם זאת, במידה ולא מעוניינים לבצע פוליש בתום הליטוש, אזי מומלץ לצפות את הרצפה בסילר לאיטום המרצפות ולמניעת הכתמה בעקבות ספיחת נוזלים, גרירת רהיטים וכדומה. כמו כן, יש להקפיד ולחדש את הסילר מידי מספר שנים מאחר והשפעתו פוחתת עם הזמן. קיימים בשוק כמה סוגי סילרים בדרגות הברקה שונות כגון סילר מט, מבריק ועוד. בטרם מריחת הסילר, חובה לוודא שהרצפה אכן יבשה לחלוטין, למניעת תרחיש של כליאת מלחים ומים תחת הריצוף, תופעה שתוביל להופעת כתמים שאינם ניתנים להסרה. אופן יישום הסילר כולל את ניקוי המשטח באופן יסודי והמתנה עד לייבוש מלא, מריחת הסילר באמצעות רולר, הברשה מברשת, בהתזה או מטלית מיקרו פייבר והמתנה לייבוש מלא של הסילר לפני דריכה על המשטח.

 

פוליש אקרילי

הפוליש האקרילי מתאים בעיקר לאזורים המתאפיינים בפעילות דינמית ותנועה רבה כגון מפעלים תעשייתיים ואזורי מסחר, מאחר והחומר האקרילי יוצר ציפוי עמיד וחזק והמעניק שכבת הגנה גבוהה במיוחד כנגד חומרי ניקיון בריכוז גבוה, חומצות וחומרים כימיים נוספים. החומר האקרילי מונע החלקה, מונע היווצרות של חשמל סטטי ומבודד את הרצפה מהשפעות חיצוניות שעלולות ליצור נזקים. הפוליש האקרילי ניתן ליישום מעל סוגים רבים של משטחים, עמיד במיוחד ושומר על מראה המרשים לאורך זמן.

 

פוליש ווקס

פוליש ווקס מקצועי מיושם באמצעות ציפוי הרצפות בשכבות שעווה מיוחדות לצורך יצירת אפקט של הברקה. מדובר בציפוי חיצוני ללא חלחול חומרי הפוליש לתוך המרצפות. יתרונו הבולט של הפוליש ווקס נעוץ למחירו הזול בהשוואה לסוגי הפוליש האחרים, תוך כדי הקניית מראה נקי ומלא ברק. בנוסף, פעולת הפוליש מתבצעת בקלות ובמהירות וכרוכה בסיכונים מופחתים לגרימת נזק למרצפות כתוצאה מיישום לקוי או שימוש בחומרים באיכות ירודה. עם זאת, פוליש מסוג זה עשוי שלא להחזיק מעמד לאורך זמן, והוא מותנה באופי השימוש ובתדירות שבה נשטפת הרצפה. לפיכך, מומלץ לחדש את פעולת הפוליש ווקס אחת לשנה לכל הפחות.

 

פוליש קריסטל

אין עוררין על כך שאפקט הברק לה זוכה הרצפה לאחר יישומו של הפוליש הקריסטלי הוא מבריק וזוהר במיוחד. מדובר בפוליש שבמידה ונעשה באופן מקצועי, אזי הוא עמיד מאוד לאורך זמן ומגן על הרצפה מפני הכתמה, הצטברות לכלוך קשה, שריטות וסימני גרירה. תהליך היישום של הפוליש הקריסטלי מבוצע במספר שלבים, שבמהלכם מוחדרים שבבי קריסטל מזעריים לתוככי המשטח, להקניית מראה מלא ברק ולהגנה מפני נזקים עתידיים. פוליש קריסטל אידאלי ליישום מעל למרצפות בעלות ספיגה גבוהה המאפשרות חדירת חומרים לתוכן, כגון אבן שיש, טרצו או כל סוג אחר של אבן טבעית, בעוד שריצוף מלאכותי כגון גרניט פורצלן או קרמיקה אינו מתאים לפוליש מסוג זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.