המדריך לניקיון ואחזקת בתים משותפים: פוליש לחידוש חדרי מדרגות

המרצפות בחדר מדרגות איבדו זה מכבר את הברק שלהן? נראות ישנות ועכורות? מלאות בכתמים שהצטברו עם הזמן ושבלתי ניתנים להסרה? חדר המדרגות מהווה כמעין חלון הראווה של הבניין, לפיכך במידה והמרצפות התבלו, שינו גוון וחסרות ברק, עלול הדבר להעיב על תחושת הניקיון ולהשרות אווירה של הזנחה. ישנן כיום כמה שיטות שונות לחידוש חדרי מדרגות, שאחת היעילות שבהן היא ליטוש, חידוש והברקה להקניית מראה נקי, עשיר ומלא ברק. ניתן לבצע ליטוש בשתי טכניקות עיקריות כשאופן היישום נקבע בהתאם לדרגת הבלאי של המדרגות. למדרגות שנזקקות לרענון בלבד, כמו לדוגמה כאלו שאיבדו מהברק שלהן ו\או מוכתמות ושרוטות ברמה קלה, יתאים ליטוש בכריות יהלום, בעוד שלמדרגות ישנות ועכורות במיוחד, המתאפיינות בכתמים מרובים וסדקים עמוקים יידרש ליטוש בדיסק יהלום.

 

שלבי היישום של פעולת הליטוש

להלן שלבי היישום של פעולת הליטוש:

ניקיון יסודי ומקצועי- השלב הראשון מהווה שלב הכנה לפעולת הליטוש ומורכב מניקיון יסודי ומקצועי, במטרה שלא להותיר שום פינה מלוכלכת.

קרצוף רצפות- השלב הבא הוא קרצוף רצפות שהנו ההליך המקדים לקראת הפוליש ונועד להסיר מהמרצפות את הלכלוך העמוק, כתמי הגריז, השמן ועוד. הקרצוף הכרחי גם במצבים של רצפה שהמרקם שלה אינו חלק, כשבכל המקרים הללו נחוץ הקרצוף כדי להפוך את פעולת הפוליש לאפקטיבית יותר. פעולת הקרצוף מיושמת באמצעות מכונה ייעודית המשייפת את המדרגות ומסירה את השכבה העליונה.

מילוי חורים וסדקים- בתום פעולת הקרצוף יש למלא חורים, סדקים ושריטות עמוקות וכן לתקן שברים באמצעות חומר ייעודי שמטרתו לאטום את האבן ולמנוע חדירה של מים ולכלוך.

ציפוי המדרגות בחומרים מיוחדים- מטרת הציפוי היא להגן על המשטח מפני הכתמה, למנוע שחיקה מהירה ולשמר את התוצאה לאורך זמן.

ליטוש המדרגות- מדובר בשלב המרכזי בהליך לחידוש חדרי מדרגות. הליטוש דורש ידע, ניסיון, מיומנות, חומרים מתאימים ומכשור מיוחד המותאם למדרגות. ניתן, כאמור, לבצע את הליטוש במספר דרכים בהתאם למצב המדרגות. עם סיום שלבי היישום של הליטוש אפשר לגשת לפעולת הפוליש.

 

טכניקות עיקריות ליישום הפוליש

ניתן למנות כיום מגוון טכניקות שונות לביצוע הברקות ופוליש, כשהעיקריות שבהן מובאות להלן:

פוליש ווקס- בתום הקרצוף מורח בעל המקצוע על המרצפות שעווה שעברה התכה. ציפוי הווקס מעניק למרצפות מראה שקוף ומבריק. יתרון השיטה נעוץ במחירה הזול בהשוואה אל השיטות האחרות. החיסרון הגדול נוגע לעובדה שמדובר בציפוי מחליק מאוד, ולפיכך אינו מומלץ ליישום בחדרי מדרגות או במקומות עם קשישים, ילדים או אנשים בעלי צרכים מיוחדים.

פוליש אקרילי- הפוליש האקרילי מוכר פחות מאחר והשימוש בו הנו בעיקר תעשייתי ומיושם במפעלים, מוסדות, מחסנים, חניונים, מוסכים ומקומות שמתאפיינים בתנועה גבוהה של עוברים ושבים. הפוליש האקרילי מותאם ליישום מעל למשטחי שיש, בטון מוחלק ו- P.V.C והוא בראש ובראשונה נועד להעניק מענה בטיחותי כנגד החלקה ומניעת סימני גרירה או הכתמה על ידי חומרים תעשייתיים.

פוליש קריסטלי- מדובר בטיפול היקר ביותר אולם גם האיכותי ביותר, המעניק ברק ייחודי עם אפקט קריסטלי והגנה חזקה לאורך זמן.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.