אטימות מספקת הגנה ושמירה על יסודות של מבנים ובכך גם על היציבות שלהם בטווח הארוך. בעוד מבנים בנויים ברוב המקרים מבטון, אשר משמש כחומר גלם חזק ועמיד, הוא אינו מונע חדירה של נוזלים. חדירת נוזלים עשויה לגרום לרטיבות בבית ובעיית הרטיבות עשויה ליצור בעיות רבות – אסתטיות, כספיות ובריאותיות. יש לשים לב שעל האיטום להתבצע בעת הבנייה אך יש לבצע גם תחזוקת איטום שוטפת בכדי למנוע נזקים. פעמים רבות ניתן להבחין בבניינים המראים סימנים של סדקים או התפוררות, מצב זה יכול להגיע עם הזמן אף להתנתקות של חתיכות בטון מהמבנה. כאשר נשים לב לסימני רטיבות כמו ריח טחב ועובש, סימנים בגוונים צהובים או חומים בקירות הפנימיים וקירות “מזיעים” יש לאבחן את המצב ולטפל בו בהקדם. מומלץ לשים לב באופן תדיר לסדקים ושינויים בקירות החיצוניים של המבנה.

הסיבה שבגללה עשויים להיווצר סדקים במבנה נובעת בדרך כלל מקורוזיה בברזלי הזיון, זאת כתוצאה מחדירה של רטיבות ולחות. הברזל מתנפח כתוצאה מהקורוזיה ומתחיל ללחוץ על הבטון שעשוי להיסדק כתוצאה מכך. ככל שנקדים לטפל בבעיה כך היא תיפתר בקלות ובמהירות ללא נזקים נוספים.

איך מתקנים איטום קירות חיצוניים

האיטום מתבצע בשני שלבים מרכזיים – בראשונה איטום הסדקים ולאחר מכן ציפוי הקיר לפי סוג הקיר, בדרך-כלל שליכט לקירות בטון וטיח. את הסדקים נוכל לאטום באמצעות טיח המיועד לכך כמו טיח הרבצה 720 וטיח חוץ 720 מבית מיסטר פיקס. ניתן לבצע תיקוני טיח באמצעות חומר כמו שליכט מחומר אקרילי או מחומר צמנטי. אפשר גם לבצע שליכט רגיל ואז למרוח צבע אקרילי אטום למים. חומר מומלץ נוסף המשמש לאיטום קירות הוא הסילוקסן, המשמש כחומר אטימה שקוף ומונע ספיגה של רטיבות. חשוב להבין שלכל סוג קיר יש צורת איטום משלו, איש מקצוע ידע להשתמש בחומר הטוב ביותר לכל סוג קיר.

במידה והטיח תקין ניתן פשוט לצבוע את הבית בצבעים אקריליים. ישנם צבעים מדוללי טרפנטין כמו סולוונטי ופוליאוריטן שלהם עמידות גבוהה גם בתנאי מזג אוויר קשים. ניתן גם להשתמש בצבע המורכב מתחליב סיליקוני מדולל במים במידה ויש חשש מהטרפנטין. עם זאת, בדרך כלל אנשי מקצוע ישתמשו בצבע אקרילי, זאת משום שהוא מתייבש מהר וכאשר הוא מתייבש הוא הופך עמיד בפני מים.

מה עושים אם כבר חדרה רטיבות דרך קיר חיצוני

יתכן וניגש לטפל באיטום רק לאחר שהרטיבות חדרה כבר לקיר. במקרה זה יש להמתין כך שהקיר יתייבש לחלוטין. לעתים נאלץ להמתין לתקופת הקיץ בכדי לתת לקיר זמן להתייבש. איטום של קיר ללא מתן זמן להתייבשות יפתור את בעיית חדירת הנוזלים אך לא יפתור את הרטיבות עצמה.

כך או כך, מומלץ לוודא היטב שהמבנה אטום כבר בשלב הבנייה. לרוב, האחריות לאיטום היא בידי קבלן הבנייה. כאשר מדובר בבניין ישן יותר יש להיעזר באיש מקצוע. נזכור שבדרך כלל חיפוי בניינים ישנים נעשה בשפריץ, העשוי מתערובת של טיח בטון ומלט לבן. לשפריץ יש נטייה להיחלש עם השנים. על כן יש לבצע בדיקות מעת לעת ולהיעזר באיש מקצוע ככל שנצטרך.