פעמים רבות תהיה חדירה של רטיבות לתוך הבית ועם זאת סימני הרטיבות יופיעו בכלל במקום אחר. מדוע זה קורה?

חשוב להבין שכאשר המים חודרים לגג או לקירות הם מחלחלים אט אט בתוך שלד הבית ועל כן רטיבות שמקורה בבעיית איטום בגג, למשל, עשויה לחלחל ולהתרכז כולה באחד הקירות. החלחול לנקודה מסוימת יכול להיגרם בגלל כח המשיכה, בגלל שלמים יש מקום לעבור בין אלמנטים שהם אטומים ומהווים “צינור” לנקודה ממנה נראית הרטיבות בפועל ועוד. מים שיצטברו ירחיבו עם הזמן את ברזלי הזיון בבטון, כמו גם ישמשו מצע נוח לחיידקים. עם הזמן המים יחלחלו אל הקיר הפנימי ונראה “הזעה” של הקיר ולאט לאט יפתחו גם סימני עובש. הטיח יתפורר כתוצאה מהתנאים הלא נוחים והקיר עשוי להתנפח קלות בשל התרחבות הברזלים בשלד. בעצם כל הסימנים המתוארים הם השלכות של לחות רבה ולאורך זמן כך שגם מעט מים, לאורך זמן, עשויים ליצור מצב של הסימנים הללו.

דוגמא נפוצה לנזילה באזור שונה מהרטיבות עשויה להתרחש ברטיבות מוסתרת. לעתים נבחין ברטיבות בארונות המטבח הצמודים לקיר ונתחיל לחוש בריח טחב עז כתוצאה מהצטברות הרטיבות על שכבות העץ. אנשים עשויים לנקות באופן שטחי את הרטיבות ולחשוב שהבעיה חלפה לה כאשר מדובר ברטיבות שמקורה בנזילה שמאחורי הארונות. במקרה זה יתכן ומדובר בנזילה מהצנרת, יתכן ומדובר בסדקים עזים בקירות החוץ המאפשרים פתח לכניסת רטיבות אך יתכן גם שהסיבה נעוצה בכלל בבעיית איטום בגג ובחלחול של מים לקיר האחורי. כדאי לנסות ולזהות אם הבעיה היא בצנרתן, או לחפש סימני סדקים בקירות החוץ וקרעים באיטום שבגג בכדי לנסות ולבצע אבחון ראשוני.

דבר נוסף שכדאי לדעת הוא שמקור הרטיבות יכול להיות משלוש סיבות עיקריות: בעיית איטום, נזילה מהצנרת ותופעת העיבוי. בעניין שני הגורמים הראשונים יש להבין, כפי שתיארנו, שהמים עשויים לחלחל למקומות שונים גם כתוצאה מאיטום לקוי וגם כתוצאה מאזור בצנרת שהתפוצץ. בנוגע לרטיבות כתוצאה מתופעת העיבוי, שהרי לא מדובר ככל בנזילה ולכן האזור הרטוב הוא הוא האזור אשר סובל מעיבוי. עם זאת, יש לזכור שהלחות עשויה להתפזר בחדר ושהעובש עשוי להידבק לארונות, מיטה, רהיטים ובגדים, ולכן גם לעיבוי עשויות להיות השלכות אזוריות מעבר לפגיעה הנקודתית.

הבעיה עשויה להיות קשה לזיהוי ולשם כך ישנם כלים טכנולוגיים רבים שעשויים לעזור לנו בבואנו לאתר את מקור הנזילה. איש מקצוע יוכל להשתמש בכלים טכנולוגיים כמו מצלמה תרמית, מצלמת צינור, מדי לחות ובדיקות באמצעות גז בצנרת בכדי לאתר באופן מושלם את מקור הנזילה. אסור להתעלם מסימנים מקדימים שכן בעיה שנראית קלה ושטחית בתחילה עשויה להתפתח לנזקים וסכנות וכדאי למנוע את הדבר בהקדם האפשרי.