בדיקת רטיבות מחדר אמבטיה

תמיד אנחנו שומעים או נתקלים במצבים, של חדירת מים לקירות סמוכים לחדר האמבטיה. ישנן מספר סיבות לכך אך דרכי הטיפול הינן שונות, כאשר ישנם חומרים שונים לכל דבר. הבעיה מתחילה כאשר אנשים בלתי מקצועיים, מנסים לאטום את החדר בצורה חובבנית. במאמר זה אנסה לפתור מספר בעיות ולהוסיף מניסיוני, על דרכים של עשה ואל תעשה בתחום האיטום.

טעויות נפוצות באיטום:

  1. הרבה אנשים נוטים לנסות לאטום את האגנית של המקלחון, באזור החיבור עם הקרמיקה בעזרת סיליקון. לא אוטמים קרמיקה ולא אמבטיות עם סיליקון, מאחר וחומר זה אינו מתאים או בעל יכולת הידבקות. הסיליקון צריך להיות בשימוש עם זכוכית בלבד, כך שניסיון לאטום אמבטיה יכול להיות חסר ערך לתקופה ארוכה.
  2. הרבה אנשים מורחים רובה על גבי רובה ישנה, או בכמויות גדולות ללא ניקיון החריצים. עם השנים ישנם שומנים, אשר נדבקים לרובה הישנה ומתחילים לפתח “חיים” משלהם. כמו סוג של פטרייה, כאשר חומרים חדשים אינם יכולים להידבק טוב על גבי הפטרייה.
  3. במקרים רבים היה שימוש לא נכון בחומרים, אשר אינם חומרי איטום או בעלי עמידות לרטיבות. במקרה אחד אדם ניסה לאטום את המרווחים של הריצוף (פוגות), על ידי שימוש בשפכטל אמריקאי אשר אינו עמיד כלל לרטיבות. במקרה אחר ניסו למרוח חומר דביק ומרחו אותו, על גבי האריחים.

פתרונות לאיטום חדר אמבטיה:

  1. כפי שאמרתי אין להשתמש בסיליקון, כחומר איטום בחדרי אמבטיה. ישנו פריימר לאיטום ועל גביו מורחים חומר, אשר נקרא סיקה פלקס. הסיקה פלקס הינו חומר אטימה איכותי, אשר מתאים לחיבורים בין אגנייות ובין אריחי קרמיקה. רובה אינה מתאימה לאיטום בחיבורים האלו, בשל חוסר הגמישות של הרובה. הרובה נוטה להתנתק ומאפשרת, חדירה של רטיבות כאשר הסיקהפלקס הינו חומר גמיש ועמיד מאוד.
  2. כאשר רוצים לחדש רובה, מוכרחים לגרד את הרובה הישנה לגמרי על מנת לקבל פוגות נקיות. על הפוגות להיות נקיות יחסית על מנת שהרובה החדשה, תהיה בעלת יכולת היתפסות טובה יותר. כל השומנים והלכלוך הישן, חייב להיות נקי על מנת שהחומר יוכל להיתפס.
  3. איטום חדרי אמבטיה צריך להיעשות על ידי שימוש ברובה ובסיקה פלקס, על מנת לקבל תוצאות טובות באמת.

במקרים של המשך חדירת מים לקירות סמוכים או לרצפת החדר, יש לפרק את הקרמיקה ולאטום לגמרי את החדר. סביר להניח שהקירות כבר נפגעו על ידי שחיקה או חדירת רטיבות לאורך זמן, כך שיש לטפל בקירות ולאטום אותם מחדש.