טיפול ברטיבות בהתאם למקור ולאמצעי הזיהוי

כאשר מתגלה רטיבות בקיר, תקרה או רצפה הבנת מקור הרטיבות תוביל במהרה להבנת האופן בו יש לטפל במקור על מנת שהרטיבות תיפסק. הדבר אמנם נשמע מובן מאליו, אך לעיטים יש ניסיון לטפל ברטיבות עצמה ולא במה שגורם לה. אי טיפול בנזילה או בליקוי הבנייה שגורם לכך שמים יחדרו למבנה הוא ערובה לכך שהרטיבות תימשך.

בהתאם לחיווים העולים מאמצעי הזיהוי השונים ניתן להבין טוב יותר לא רק מהיכן מגיעה הרטיבות אלא באיזה פעולות יש לנקוט בכדי להפסיק את ההתפשטות שלה.

איתור שורש הבעיה

ככלל, מאתר הרטיבות מתחיל מהכלל ויורד אל הפרט. הכלל יהיה קבלת תמונת מצב ממה שנגלה לעין ומורגש ע”י כף היד, וכן מהתאמת מקום הרטיבות לתכניות אינסטלציה (אם יש כאלה) ולחיווי העולה מהדמיה תרמית באמצעות מצלמה תרמית. לבסוף מד לחות יאפשר למקד את המקום הלח ביותר או הנקודות הלחות ביותר ובהתאם להבין את מגמת ההתפשטות של הרטיבות. כלים אלה לא נותנים לנו למעשה אמצעי להבנת אופן הטיפול בבעיה, אלא מסיעים באיתור שורש הבעיה. מעבר לכלים שהוזכרו, ישנם כלים נוספים כגון בדיקת לחץ, איתור אקוסטי, איתור באמצעות גז, שימוש בכלים אלקטרומגנטיים ועוד.

טיפול בשורש הבעיה

לאחר שיש הבנה ודאית ככל הניתן מאיפה נובעת הרטיבות מתחילים להשתמש בכלים המאפשרים הבנה של האופנים בהם יש לנקוט.

טיפול בנזילה שמקורה באיטום לקוי

אם מדובר בפגיעה באיטום של גג יש לפעול לחידוש האיטום. כאן עולה השאלה איך יודעים שהפגיעה באיטום היא מעל למקום בו מזהים רטיבות. תמיד ייתכן שהפגיעה באיטום היא במקום אחר, אבל שיפוע קל של הגג גורם למים להיקוות דווקא מעל למקום ממנו המים חודרים לגג. אוטם מומחה יודע לזהות את המוקד ממנו המים נכנסים לתוך האיטום ולטפל בו על מנת להפסיק את הרטיבות. נדרשת כאן גם היכולת להבחין בין תקלות שיכולות להיגרם בגגות שנאטמו באמצעות זפת לבין תקלות שנאטמו באמצעות יריעות ביטומניות. כלומר, במקרה כזה הניסיון המקצועי של בעל המקצוע הוא הכלי המרכזי שמאפשר הבנת אופן הטיפול.

טיפול בנזילה שמקורה בצנרת שנפגעה

גם לאיתור סוג מערכת המים שנפגעה יש משמעות בהבנת אופן הטיפול בנזילה. באמצעות הכלים שהוזכרו ניתן להבין איזו צנרת היא זו שנפגעה ובהתאם לתכנן את הטיפול. טיפול בצנרת ביוב דומה בבסיסה לטיפול בצינור שמוביל מים חמים מדוד השמש אל תוך דירה. אך לא כל בעלי המקצוע יודעים לטפל בכל סוגי הצנרות. היכולת לאבחן את מה שדורש תיקון, מאפשרת לבחור את בעל המקצוע המתאים לעבודה.

כשמדובר בפגיעה בצנרת ניתן להשתמש במצלמת צינור בכדי לצפות במוקד הנזילה מתוך הצינור. בהתאם לחיווי שתניב המצלמה יהיה ברור יותר מה היקף החציבה או החפירה הנדרש על מנת לתקן את הבעיה, איזה חלקים יהיה צריך להכין מראש בכדי שהטיפול היה מהיר, ייתכן וישנן חולשות נוספות בצנרת שמזוהות בשלב זה ושכדאי כבר עכשיו להתייחס אליהם. יש לשים לב שישנן צנרות שניתן לטפל בנזילה בהן ללא שבירה וחציבה, אלא באמצעות כלים המאפשרים תיקון הצנרת מתוך הצנרת. רק בבדיקה באמצעות מצלמת צינור ניתן להבין אם הדבר אפשרי.