הקירות מתפוררים? מלאי עובש?

אם שמתם לב כי הקירות בחדר האמבטיה או בשאר חדרי הבית מראים סימנים של התפוררות, שבירה, נפיחות, בצקיות או עובש זהו סימן כי ישנו חלחול נוזלים לתוך הקיר וכי הוא נמצא בסכנת התמוטטות- מעבר לבעיה האסתטית והבריאותית אשר ניצבת בפני בעלי הבית. לעתים יהיה ניתן לאבחן בקלות את מקור המים ולעתים לא- מה שבטוח- ברגע שמתגלה כי ישנה בעיה של חדירת רטיבות בקירות וחובה לטפל בה, במהירות על מנת שהבעיה לא תחמיר שבעתיים ויהיה מאוחר מדי להציל את הקיר. בעיית רטיבות הינה גורם מספר אחד, לנפיחות עתידית בעמודי הבטון וגרימת נזק של קורוזיה בברזל. לרוב רטיבות מתפשטת מתחת למרצפות כאשר ישנה שכבה עבה של חול, מתחת לריצוף אשר מאפשרת מעבר רטיבות לשאר חדרי הבית. יש לסגור את צנרת המים במהירות, לפני המשך הידרדרות המצב וקריאה מהירה לאינסטלטור. ישנם בעלי מקצוע, אשר זהו תפקידם להמתין למקרי חירום מסוג זה.

ראשית כל- אתרו את מקור דליפת המים

לפני שהנכם ניגשים לטפל בקירות אשר נהרסו עכב חדירת מים חשוב מאוד ראשית כל לאתר את מקור דליפת המים על מנת ולסתום אותו באופן מיידי- בלי פעולה זו כל התיקון אינו שווה מאום והטיפול בקיר ההרוס יהיה מיותר ויחריף את הבעיה. לפעמים מדובר בצנרת ישנה אשר אינה פעילה וצריך לחפש אותה, או בתקופות חורף גשומות אשר חושפות אזורים של חדירת רטיבות. מרפסות יכולות להכניס רטיבות לתוך הבית ולא פעם קרא, שדיירי הבית לא מצאו את מקור הרטיבות או חשדו בצנרת האינסטלציה במקום. איתור וטיפול בנזילה אינם מספיקים על מנת להחזיר את הכל למצב הקודם, צריך גם להמתין ולוודא שלא חדרו נוזלים מתחת לריצוף. בשלב הזה אין צורך להרים את הריצוף, אבל חשוב להמתין מעט על מנת לראות שאין התנפחות או קילוף בצבע ליד הפנלים. לרוב הרטיבות באם פגעה מתחת לריצוף, תתחיל לעלות כלפי מעלה ותראה לנו סימנים ליד הפנלים.

כיצד מטפלים בקירות אשר נפגמו כתוצאה מחדירת נוזלים?

הטיפול בקירות אשר נפגמו הינה כזה: בתחילה מסירים את הקילופים והתרופפות הקיר, לאחר מכן בעזרת נייר זכוכית או גירוד מכני מסירים את הפטריות והעובש. בתום פעולות אלו מבצעים חיטוי על ידי אקונומיקה, מריחת שתי שכבות של פריימר מקשר או במקרים חמורים רצוי ללכת על הטיפול הרחב יותר. רצוי למרוח סיקה 107 בשתי שכבות על מנת ליצר שכבת הגנה טובה, כאשר מדובר על פגיעה חמורה יותר בקירות. על גבי הסיקה 107 או על גבי הפריימר המקשר, מורחים את השכבות של השפכטל לצורך החלקה ויישור. אם אפשר רצוי להמתין מספר ימים אחרי מריחת השפכטל על מנת לבדוק, אם אין המשך סימני חדירת רטיבות או קורוזיה. אותה קורוזיה אשר נפלטת מהקירות, אשר הינה למעשה המליחות אשר נפלטת מתוך הקיר.

טיפול מונע חשוב לא פחות

אם פתרתם את הבעיה, הקירות כבר במצב מצוין ללא עובש, פטריות, סימני נפיחות, קילוף או התפוררות אז מזל טוב- פתרתם כבר בעיה אחת רצינית- כעת כל שעליכם לעשות הוא לשמר את התוצאה על ידי הקפדה של מניעת חזרת המקרה על ידי טיפול מונע. בדקו אחת לכמה זמן כי אין סימני רטיבות על הקיר או כל סימן אחר היכול להחשיד כי הסיפור חזר על עצמו. אם יש לכם עדיין צנרת ברזל ישנה, רצוי לשקול שיפוץ כל החדרים הרטובים (מטבח, שירותים וחדר אמבטיה). רצוי לעבור למערכות צנרת מתקדמות יותר, אשר עמידות לשנים ארוכות יותר (מעל לחמישים שנה, לפי התקן).שימור טוב של הבית יכול להציל אותו מנזק חוזר של קירות הרוסים ומתפוררים.

עמית עוז קבלן שיפוצים, כי אנשים טובים לא פוגשים כל יום!!!