צבי טל הינו בוגר לימודי הנדסאים בתחום הבניין. מזה שני עשורים ומעלה הוא וצוות המשרד שלו עוסקים בתכנון ובייעוץ הנדסי בתחומי האיטום.

מה תפקידו של יועץ הנדסי בתחום האיטום?

יועץ הנדסי בתחום האיטום מספק שירותי ניהול, תיאום ופיקוח בתחום ההגנה על מכלול המבנה מפני רטיבות, לחות ועיבוי. כשמקורות המים מהם יש להגן על מבנה כוללים את הקרקע עליה בנוי המבנה, מי תהום היכולים להגיע ליסודות ומי גשמים.

מתי כדאי להתייעץ עם מומחה בתחום האיטום?

מומלץ לקבל ייעוץ הנדסי בתחום האיטום בשלבי התכנון של המבנה, כשיש פרוגרמה, ומיד אחרי שיש דגימת קרקע. בין הלקוחות שלנו נמנים מוסדות ציבוריים, מבנים שבעליהם הם עסקים וכן לקוחות פרטיים שבונים בתים פרטיים. אנו ממליצים להביא בחשבון התייעצות בתחום האיטום בכל פרויקט הנדסי.

באיזה כלים אתם משתמשים?

בכדי לתת ייעוץ מקצועי אנו עושים שימוש בחתכי הבניין הקונסטרוקטיביים והאדריכליים ומנתחים את צרכי ההגנה מפני הרטיבות של המבנה בהתאם לעומק הבנייה אל תוך הקרקע (דין חניון תת קרקעי בן 5 קומות מתחת לאדמה שונה מדין מרתף של בית פרטי), אופי השימוש במבנה, מיקום הקרקע, התייחסות לפינוי מי גשמים מגגות ועוד. עיקר העבודה נעשה באמצעות תוכנת אוטוקד, אולם אנו עושים שימוש גם בתוכנות נוספות.

איזה ליקויים יכולים להיגרם בגלל איטום לקוי?

ראשית הליקוי המובן מאליו הוא רטיבות היכולה להוביל לעובש, פטריות וטחב בתוך המבנה. מעבר לאי הנעימות האסטתית ולפגיעה האפשרית בבריאות כתוצאה מליקוי זה, חדירה מתמדת של מים לבטון של מבנה יכולה להביא לחמצון הברזלים המחזקים את הבטון ולהחלדתם. התוצאה של מצב זה היא פגיעה משמעותית באורך החיים של המבנה ולאפשרות להפיכתו של המבנה למבנה מסוכן במידה והבלאי נשמח לאורך זמן.

טיפ לגולשים מפי מומחה לתחום האיטום

עלות האיטום של מבנה יכולה להגיע ל- 2-2.5% מעלות הבנייה סה”כ. הנזק האפשרי שיכול להיגרם כתוצאה מחסכון בתחום זה גדול אלף מונים מהחסכון האפשרי בתחום. מומלץ להשקיע באיטום מקצועני ובייעוץ הנדסי מקדים בכדי למנוע עלויות כבדות בהמשך.

למידע נוסף: 073-3735090