רטיבות בקירות, טיפול ברטיבות

חדירת רטיבות מחוץ למבנה, עלולה לפגוע בצורה משמעותית בשכבות השפכטל והטיח. ישנן מספר סיבות מדוע הרטיבות הצליחה לחדור, לתוך המבנה תוך כדי גרימה לאזורים לחים בקירות הפנימיים. ניתן לראות חדירת רטיבות על ידי, התקנה לא נכונה של צנרת מזגן או כל צנרת הנכנסת לתוך המבנה. ניתן גם לראות קירות עם חיפויים שונים אשר אינם אוטמים את הקירות ואף ניתן לראות סדקים חיצוניים המצביעים על האפשרות לחדירת רטיבות ופגיעה בקירות.

כך או כך לרוב מדובר בחדירה של רטיבות מחוץ למבנה, אל תוך הקירות וגרימה למצב המחייב טיפול.

כמובן שיש לאטום את מוקד הרטיבות החיצוני על מנת לטפל בקירות הפנימיים, אך המאמר שלפניכם מדבר על השלב שאחרי זיהוי מקור החדירה ואיטומה. כמובן שיש להמתין מספר שבועות, על מנת לקבל התייבשות מלאה של האזור “הנגוע”. כל ניסיון להקדים או לזרז את התהליך, עלול לגרום להתנתקות חומרים אשר ימרחו על האזור הלח והקורוזובי.

איך מטפלים ברטיבות בקירות?

אז כמו שאמרתי, מדובר אך ורק על קירות יבשים לגמרי ולאחר שבוצע איטום חיצוני. צריך להתחיל לקלף שכבות רופפות ומומלץ להגיע עד לשכבת הטיח, אותה שכבת בסיס המשמשת כשכבה ראשונה לפני כל השפכטלים והצבע. לאחר קילוף וגירוד, ניתן לשייף את האזור ולבדוק אם נייר השיוף נרטב או שנשאר יבש. לאחר השיוף ובמצב של נייר יבש, ניתן למרוח שתי שכבות של פריימר מקשר. אני ממליץ על פריימר מקשר על בסיס שמן, לדעתי מדובר בחומר בעל עמידות גבוהה יותר. לאחר מריחת הפריימר, מורחים שפכטל חוץ בשכבה נדיבה וממתינים ליבוש מלא. מומלץ למרוח שכבה נוספת של פריימר ולאחר מכן למרוח שכבה נוספת של שפכטל אמריקאי להחלקה סופית.

לחיפוש פתרונות לכל סוגי הרטיבות כנסו למנוע הפתרונות שלנו, עם מידע על בעיות, חומרים ומפרטי עבודה מתאימים לפי כל בעיה!

איך מטפלים במצבים של רטיבות קשה?

דיי דומה לצורת הטיפול ברטיבות רגילה, רק שהפעם צריך לקלף היטב עד לטיח חשוף. צריך לנקות היטב את האזור ולמרוח שתי שכבות של סיקה 107 , שכן חומר זה הינו על בסיס צמנטי ומותאם לקירות פנימיים. אוטמים בעזרת סיקה 107 חדרי אמבטיה, כך שניתן יהיה להציף את הקירות ועדיין לא תהייה העברה של רטיבות. על הסיקה 107 לאחר ייבוש מלא, יש למרוח שכבה של פריימר מקשר ושכבה של שפכטל חוץ. על השפכטל חוץ ניתן יהיה למרוח שפכטל אמריקאי או פשוט לצבוע, בצבע אקרילי כאשר השכבה הראשונה צריכה להיות מדוללת.

מצבים בהם אין אפשרות לאטום מבחוץ?

עלול להתרחש מצב בו, ישנה חדירת רטיבות בקירות על ידי גורם חיצוני וללא אפשרות לאטום אותו. במצב זה יש לנסות להשיג את רמת האיטום הטובה ביותר מתוך הבית, על ידי מריחת סיקה 107 על הקירות וחיפוי מלא של הקירות. בונים קונסטרוקציה מלאה על ידי מתכת גבס (מסילות וניצבים), אך חשוב שלא לעבוד עם לוחות גבס ולבחור בצמנט בורד.

הצמנט בורד הינו חומר העשוי, מסיבים של עץ ומלט. מדובר בלוחות עמידים הרבה יותר לרטיבות.

הצמנט בורד הינו חומר מומלץ לחיפוי או בניית קירות בחדרי אמבטיה, כאשר הגבס הירוק כבר אינו מומלץ בחדרים רטובים.

התפוררות בקירות עכב שחיקה?

ישנן סיבות רבות להתפוררות בקירות, כאשר חלקן נובע מלחות גבוהה לאורך שנים רבות ואו התעייפות החומר. כך או כך יש לטפל בקירות בצורה מותאמת למצב, כאשר ניתן לחזק את שלבי ההתפוררות על ידי דבקים. במקרים קיצונים יותר, מורחים שכבה של טיח חדשה. על השכבה של הטיח להיות עשויה מתערובת עשירה של חול, מלט ודבקים איכותיים. ישנם מפרטי עבודה מקצועיים לשיקום קירות על ידי שימוש בחומרים איכותיים, כמו השימוש בסיקה רפ. אשר הינו סוג של טיח איכותי במיוחד בעל חוזק ועמידות גבוהה, הרבה יותר מהטיח הרגיל והמוכר.

באחד מהפרויקטים שבצענו, היה הצורך לפרוש רשתות ברזל על הקירות ולמרוח שלוש שכבות של טיח. כאשר שתי השכבות הראשונות היו סיקה רפ והשכבה הסופית הייתה טיח משופר, בתוספת דבקים איכותיים.

מה לגבי עובש בחדרים ובחדר האמבטיה?

חדירת רטיבות אכן יכולה, להגיח מאזורים שונים כמו ממקלחת בקומה עליונה אצל השכן. חדירה של רטיבות ממסגרת של חלון או מחדירת רטיבות מתחת למרצפות המגיעה מהמרפסת. כך או כך הקירות כבר יספרו לנו את הסיפור, על מקור הרטיבות ועלינו לטפל באזורי החדירה ובקירות. מומלץ להתייעץ עם אנשי איטום על סוגי החומרים המומלצים, גם אם רוצים לטפל במקרה בסגנון “עשה זאת בעצמך”.

במקרים של רטיבות חמורה, מומלץ להשאיר את העבודה לבעלי מקצוע מומחים. אפילו חיפוי לקירות צריך להיות מבוצע בצורה נכונה, על מנת שתהייה אטימות לעובש.

לא פשוט כל כך להיפתר מרטיבות ויש לנסות לפעמים מספר דרכים, על מנת להגיע למוקד החדירה. מומלץ להתחיל עם אזור קטן ולנסות על מנת לבדוק, את רמת התגובה או העמידות של הקירות לטיפול.