רטיבות מחלונות – סימני רטיבות מסביב לחלון ואיטום חיצוני

תופעת כתמי הרטיבות סביב משקופים וחלונות עשויה לנבוע מסיבות רבות, ועל מנת לספק את הפתרונות הנכונים יש צורך באיתור מקור הבעיה. למעשה, הרטיבות בסביבת החלונות עלולה להיגרם משלושה גורמים שונים, כשהפתרונות אף הם דורשים התערבות של אנשי מקצוע מתחומים שונים.

אחת מסוגי הרטיבויות היא רטיבות שמקורה בקונדנסציה שהינה תופעת העיבוי אשר נגרמת בעיקר בתקופת החורף בעקבות הקור ואדי הלחות הנהפכים לטיפות מים בעת מגעם עם המשקופים והחלונות.

במצבים מסוימים עשויה הלחות לחלחל ולהתפשט גם אל עבר קירות סמוכים. ניתן לרכוש חלונות מבודדים המונעים את תהליך היווצרותם של אדים מעל לזכוכיות, אך הפתרון אינו יעיל למניעת העיבוי מעל למשקופי החלונות. קיימת אפשרות לביטול התופעה על ידי אוורור הבית וחימומו בדרכים המצמצמות את העיבוי.

רטיבות הנובעת מפגם בחלונות או מאופן הרכבתם

רטיבות מחלונות עשויה לנבוע גם מפגמים באיטום בחלונות כתוצאה מייצור ו/או הרכבה לקויים. בין הליקויים השכיחים ניתן למנות את האיטום הלקוי שבין המשקופים לזגוגיות, לקוי באיטום בין המשקופים אשר נושקים זה אל זה, לקוי במסילת הניקוז הפנימית האופיינית לחלונות מן הדור החדש או מחסור בפתחי ניקוז בתוך המסילות התחתונות.

בעקבות הליקויים הללו חודרת הרטיבות מהמרווח שבין השמשה אל מסגרת החלון, מתוך המשקוף או בחיבורים שבין המשקופים. כשלים מהסוג הזה דורשים טיפול באמצעות אנשי אלומיניום ומצריכים בדרך כלל החלפת גומיות, ביצוע קידוחים במסילת הניקוז הפנימית או פירוק החלון, תיקונו והרכבתו מחדש.

רטיבות מחלונות הנובעת מכשל באיטום

רטיבות מחלונות הנובעת מכשל באיטום עלולה להיגרם ממכלול רחב של סיבות כגון כשל באיטום שבין המשקופים והקירות, רטיבות מהקירות בעקבות סדיקה או ספיגה, מעבר של רטיבות סביב או מתחת לאדן החלון, קידוחים וחורים אשר נותרו פתוחים במשקופים החיצונים, לקוי באיטום בחיבורים הפינתיים בין המשקופים האנכיים לבין המשקוף התחתון או סביב ברגים במשקופים ובמסילות התחתונות, ובמקרים מסוימים איטום בלתי נכון או ללא שיפועים בחלונות כיס.

אחת הבעיות הנפוצות ביותר קשורה לאיטום שבין הקירות למשקופים בעקבות השימוש בחומרי איטום אקריליים או סיליקוניים במהלך הרכבת החלונות, ובעוד החומרים הללו נדבקים היטב אל האלומיניום, כושר היצמדותם אל הקירות אינו אופטימאלי, ובעיקר כשמדובר בקירות המחופים בבטון, טיח או צבע.

סיקפלקס PRO וסיקפלקס FC 11 לפתרון בעיית הרטיבות הנובעת מאיטום לקוי 

בנסיבות בהן נובעת הרטיבות משימוש בחומרים אקריליים או סיליקוניים לאיטום החלונות, אחד הפתרונות המיטביים הוא תיקון הרטיבות באמצעות חומרי איטום פוליאוריטניים מבית סיקה כגון סיקפלקס PRO וסיקפלקס FC 11 המתאפיינים באחיזת חומר חזקה במיוחד ועמידות למשך עשרות שנים.

היישום דורש את הסרת הצבע וכל ציפוי רופף באזורים שבהם מתכננים לבצע את חומר האיטום, לרבות חומרי איטום סיליקוניים ישנים על מנת לאפשר לחומר האיטום הסיליקוני החדש לבוא במגע ישיר עם הקיר לצורך אחיזה מושלמת בקיר עצמו ולא בחומרים הישנים שמעליו.

רטיבות שמקורה בסדקים נימיים בקירות החוץ

רטיבות סביב החלונות עלולה לנבוע גם בעקבות סדקים נימיים בקירות החוץ. במקרים רבים הסדקים הנימיים קשים במיוחד לאיתור, בעיקר כשמדובר בקירות חוץ המצופים בשפריץ צימנטי.

בנסיבות הללו מומלץ להסתייע בשירותיו של איש מקצוע מומחה לצורך איתור הסדקים הזעירים, הממוקמים לרוב באזורים הסמוכים אל אזור הרטיבות בתוככי המבנה. סדקים האופקיים הללו שכיחים במיוחד בהמשכו של משקוף החלון התחתון, מהסיבה שבאזור זה יישנה חגורת בטון שמקום חיבורה אל הקירות מהווה אזור מועד לסדיקה.

במקרים בהם נחשפים סדקים נימיים נדרשת פעולת איטום של כל שטח הקיר עד למרחק של כ-50 סנטימטרים מן המשקופים, כשהאיטום מיושם בהתאם לסוג החיפוי בקירות החוץ. בנסיבות של קירות המחופים בשפריץ צמנטי או בטיח, יש להספיג את השטח ולאטום בחומר מסוג פוליסילוקסן שקוף.

במצבים בהם יישנו ציפוי אקרילי מסוג כלשהו או קירות המצופים בצבע חיצוני, יש לאטום את הסדקים ולצפות את הקיר בשתי שכבות נוספות. מפרט היישום דורש לרוב את פתיחת הסדקים ומילוי במרק גמיש מסוג סיקפלקס, המיועד ייחודית לקירות חוץ, ומומלץ להיעזר בשירותיו של איש מקצוע מיומן ומנוסה בתחום.

להמשך קריאה על רטיבות בקירות וטיפול ברטיבות..